Zakup polisy na życie nie jest prostym zadaniem. Wybór ubezpieczenia na życie to ważna decyzja, od której zależy bezpieczeństwo naszych bliskich. To zobowiązanie finansowe na długie lata. Nie warto zatem wybierać pierwszej z brzegu oferty.
Polisy na życie to dość skomplikowane produkty finansowe. Niestety kojarzą się nam zazwyczaj z namolnymi agentami ubezpieczeniowymi mającymi przekonać potencjalnych klientów do kupna jak największej ilości umów. W rzeczywistości zakup polisy na życie może okazać się jedną z najważniejszych życiowych decyzji.
Ubezpieczenie na życie to produkt, który wspiera finansowo bliskich ubezpieczonego na wypadek jego śmierci. Osoba, która wykupiła polisę, wpłaca co miesiąc ustaloną składkę, a gdy dojdzie do zdarzenia objętego umową, ubezpieczyciel wypłaca uprawnionym w polisie osobom odpowiednie świadczenie. Polisy ubezpieczeniowe dzielimy na: na życie lub zdrowie, terminowe i bezterminowe, indywidualne i grupowe.
Dla kogo jest ubezpieczenie na życie?
Ubezpieczenie na życie może wykupić każda osoba, która spełnia kryterium wiekowe narzucone przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Komu przysługuje ubezpieczenie:
- dorosłym - indywidualne ubezpieczenie na życie,
- pracownikom firm - ubezpieczenie grupowe,
- rodzinie - ubezpieczenie rodzinne, nawet do 10 osób,
- osobom starszym - ubezpieczenie bezterminowe.
Kiedy potrzebujesz polisy?
Wbrew obiegowym opiniom nie każdy potrzebuje ubezpieczenia. Jeśli nie jesteś w związku i od twoich dochodów nikt nie zależy, możesz pomyśleć o polisie później. Jeśli jednak twoja śmierć oznaczałaby poważne problemy finansowe dla twoich bliskich, zakup polisy powinien być dla ciebie priorytetem. Jeśli masz małe dzieci albo kredyt i gdyby cię zabrakło, zobowiązanie finansowe pozostanie do spłaty, a maluchy ciężko będzie utrzymać tylko za pensję jednego z rodziców. Polisa pomoże rodzinie w trudnym okresie i nie będzie oznaczało definitywnego przekreślenia dotychczasowych planów i marzeń.
Ubezpieczenie to w zasadzie inwestycja
Wiele osób zakup polisy na życie traktuje jak zbędny wydatek, który tylko pomniejsza ich miesięczny budżet. Trzeba na to spojrzeć w inny sposób. Zakup polisy to inwestycja na przyszłość. Nie taka, która nastawiona jest na pomnażanie kapitału, ale taka, która zadba o bezpieczeństwo tych, na których zależy ci najbardziej.
Jak wybrać ubezpieczenie na życie?
Na rynku jest dużo propozycji ubezpieczycieli, dlatego niełatwo odnaleźć się w gąszczu ofert. Czym kierować się przy wyborze polisy na życie? Należy ocenić swoje potrzeby i możliwości finansowe. To trudne zadanie, tym bardziej że o ubezpieczeniu trzeba myśleć długofalowo. Wiesz, że nie chcesz pozostawić bliskich bez pomocy, gdyby cię zabrakło. Musisz jednak ocenić to, jakie zabezpieczenie powinni otrzymać. Potrzeby każdej rodziny są inne, dlatego trudno podać uniwersalną receptę na to, jaką kwotę powinni otrzymać bliscy na wypadek twojej śmierci. Możesz jednak posłużyć się prostą kalkulacją. Np. jeśli masz kredyt, twoja suma ubezpieczenia powinna być co najmniej taka, jak wysokość kwoty pozostałej do spłaty. Warto także uwzględnić to, by twoi bliscy mieli czas na poradzenie sobie z trudną sytuacją. By np. przez rok mogli żyć na dotychczasowym poziomie. Suma ubezpieczeni powinna być zatem o tę kwotę wyższa.
Przeczytaj uważnie OWU
Ważne: przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenie tzw. OWU. To najważniejszy dokument dołączany do polisy. Określa, które sytuacje będą podlegać ubezpieczeniu. Dlaczego to tak istotne? Towarzystwa ubezpieczeń różnie definiują pojęcia i może się okazać, że po nieszczęśliwym wypadku nie otrzymasz świadczenia, które twoim zdaniem powinno ci przysługiwać. Upewnij się, że ubezpieczenie ochroni ciebie lub bliskich w określonych okolicznościach.
Porównuj oferty. Nie kieruj się jedynie ceną
Nikt nie chce poświęcać wiele czasu na podejmowanie decyzji, ale w tym przypadku naprawdę należy to zrobić. Miesięczna składka na polisę to średnio koszt od 50 do 300 zł miesięcznie (za świadczenie od 20 tys. zł do około 1 mln zł). Jeśli policzysz kwotę w perspektywie roku, a następnie całego okresu ubezpieczenia, zrobi się z tego spora suma. Dlatego lepiej nie godzić się na polisę na pierwszym spotkaniu z agentem ubezpieczeniowym. Najlepiej spotkać się z kilkoma agentami lub wybrać się do agencji z ofertami różnych ubezpieczycieli. Ponieważ może się okazać, że zakres najtańszego ubezpieczenia jest o wiele węższy niż nieco droższej oferty. Zawsze warto porównywać polisy pod względem zakresu ochrony. Najpierw zastanów się, które sytuacje mają ochronić twoich bliskich, a później negocjuj cenę polisy.
Od czego zależy wysokość składki?
Cena polisy na życie zależy od kilku czynników. Decydujące są: charakter wykonywanej pracy, stan zdrowia oraz historia chorób, suma ubezpieczenia – im wyższa wysokość odszkodowania, tym wyższe składki, wiek ubezpieczonego – im ubezpieczony jest starszy, tym z reguły wyższy koszt polisy, zakres ochrony – umowę ubezpieczenia można rozszerzyć, każdy dodatkowy wariant skutkuje jednak podwyższeniem ceny ostatecznej polisy. Polisę na życie kupuje się na co najmniej rok. Po tym czasie możliwe jest przedłużenie ochrony ubezpieczeniowej. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują produkty zabezpieczające przez dłuższy okres, a nawet chroniące bezterminowo.
Napisz komentarz
Komentarze