Do gminnych podstawówek trafiło już kilkaset dzieci z Ukrainy. Najwięcej, bo ponad 400, usiadło w szkolnych ławkach w gminie Piaseczno.
Sytuacja jest dynamiczna i dane dotyczące liczby przyjmowanych do szkół uczniów zmieniają się z dnia na dzień. Pod koniec ubiegłego tygodnia do podstawówek w gminie Piaseczno zapisanych zostało już 400 dzieci przybyłych w ostatnich dniach z Ukrainy. W lesznowolskich podstawówkach zapisano ponad 190 dzieci z Ukrainy, w konstancińskich ponad 120 uczniów, a do szkół prowadzonych przez gminę Góra Kalwaria ponad 80. Na razie dzieci trafiają głównie do istniejących klas, zwiększając ich liczebność.
– Nasze szkoły mogą przyjąć maksymalnie 100 nowych uczniów. Jeśli będzie więcej chętnych, wówczas zostaną stworzone oddziały przygotowawcze tylko dla dzieci z Ukrainy – mówi rzecznik Urzędu Miasta w Górze Kalwarii Piotr Chmielewski. Takie oddziały dla uczniów klas 4-8 z SP nr 5 w Piasecznie zostaną utworzone w szkole...w Złotokłosie, gdzie codziennie dzieci zawiezie szkolny autobus.
Szkoła obowiązkowa
Zgodnie z przepisami ukraińskie dzieci i młodzież przebywające na terenie Polski podlegają obowiązkowi szkolnemu. Oznacza to, że mają prawo do kontynuowania nauki w publicznych szkołach, na takich samych zasadach i warunkach jak polscy uczniowie. Wystarczy, że rodzice zgłoszą się do najbliższej miejscu zamieszkania placówki i wypełnią odpowiednie dokumenty.
Obecność dzieci obcojęzycznych i mierzących się trudnymi doświadczeniami związanymi z wojną i emigracją, to olbrzymie wyzwanie dla całej społeczności szkolnej. Szkoły próbują we własnym zakresie organizować wsparcie osób posługujących się językiem polskim i ukraińskim w procesie adaptacyjnym nowych uczniów, oferują wsparcie psychologiczne czy dodatkowe lekcje języka polskiego. W piaseczyńskich i lesznowolskich szkołach wszyscy uczniowie przybyli po wybuchu wojny z Ukrainy mają zapewnione obiady sfinansowane przez Gminę. Oburzeni mieszkańcy zgłaszali nam z kolei, że na taki krok nie zdecydowały się władze Konstancina- Jeziorny. Po naciskach w mediach społecznościowych, wieczorem 15 marca na stronie gminy pojawiła się informacja o tym, że uczniowie będą mieli sfinansowane posiłki w szkołach i przedszkolach.
Czytaj także:Gmina zapłaci za dodatkowe patrole policji
Szkoły średnie dwutorowo
Jeśli chodzi o szkoły ponadpodstawowe, powiat informuje, że dzieci posługujące się językiem polskim w stopniu komunikatywnym mogą być do nich przyjęte, jeśli taką decyzję podejmie dyrektor szkoły po rozmowie z opiekunem i dzieckiem.
– Natomiast dla dzieci bez znajomości języka polskiego przewidziano możliwość kształcenia w oddziale przygotowawczym. Obecnie taki oddział funkcjonuje w Górze Kalwarii przy ul. Budowlanych 14 (zajęcia odbywają się w Zespole Szkół Zawodowych im ppor. E. Gierczak w Górze Kalwarii przy ul. Dominikańskiej 9E).
W przypadku dzieci ze specjalnymi potrzebami kształcenia – należy kierować się do szkól specjalnych (z posiadaną dokumentacją dziecka).
Napisz komentarz
Komentarze