W środę 6 kwietnia 2022 r. w sali głównej Ośrodka Kultury przy ul. por. Jana Białka 9 na zaproszenie włodarzy gminy odbyło się spotkanie urzędników i projektantów z potencjalnymi użytkownikami targowiska - kupcami. Spotkanie otworzyła Katarzyna Kochańska, Naczelnik Wydziału Inwestycji i przekazała głos Pawłowi Mielcarzowi - przedstawicielowi biura, które otrzymało zlecenie na przygotowanie projektu. Projektant zaprezentował wizualizację przyszłego targowiska. Uwzględniono w nim wstępne propozycje w zakresie zmian w kontekście przyległych wykupionych działek. Ujednolicono strefy przyszłego handlu z podziałem na stanowiska „pod dachem”, wolnostojące i nową ulicą Piękną, która ma połączyć targowisko z osiedlami mieszkaniowymi. Projekt ogranicza wjazd samochodów osobowych na teren samego targowiska. Na terenie przewidziano około 100 miejsc parkingowych dla przyjeżdżających klientów plus miejsca przy ulicach wokół. Przewidziano remont istniejących sanitariatów. Zaplanowano postawienie nowych pawilonów również do obsługi targowiska.
Ile stanowisk do handlu
„Prawie” ostateczna koncepcja oferuje od strony nowo projektowanej ulicy Papczyńskiego wjazdy dla samochodów handlowców, a nie kupujących. To 56 miejsc postojowych, handel drobny 4 miejsca oraz 68 miejsc dla handlu z samochodów, część pod wiatami. Zaprojektowano też teren utwardzony dla handlujących z możliwością różnych gabarytów samochodów m.in. trzy miejsca dla samochodów dużych, typu TIR do handlu nawozami, węglem i hurtu. Wiaty będą pokryte instalacją fotowoltaiczną, która ma zasilać w prąd całe targowisko. Wielkim pozytywem projektu jest podział na wydzielone i jasne strefy handlu. Nie będzie chaosu jak do tej pory np. stanowiska z warzywami i ubraniami obok siebie.
Koszt realizacji
Na dzisiaj, według prognoz projektantów, samo odwodnienie i wyłożenie kostką 1,7 hektarowego terenu to 5 mln zł, a całość inwestycji to 7-8 mln zł. Konkretna kwota zostanie podana po zatwierdzeniu ostatecznego projektu.
Uwagi i pytania kupców
Główne uwagi kupców dotyczyły zbyt małej wysokości wiat dla niektórych rodzajów samochodów. Postulują cztery metry zamiast projektowanych trzech metrów wysokości. Dodatkowo wątpliwości wzbudza szerokość stanowisk. Niektóre samochody stawiane są wzdłuż a niektóre w poprzek danego stanowiska. Niektórzy kupcy rezerwujący miejsce będą zmuszeni do wynajmu nie jednego a dwóch stanowisk, ze względu na ograniczoną ich powierzchnię i nie zawsze dopasowane wymiary. Kupcy zastanawiają się też czy pięć wjazdów - dwa od Mariańskiej i trzy od nowej Papczyńskiego to wystarczająco dużo. Do analizy przedprojektowej zgłaszają system i miejsce odbioru śmieci. W wersji pierwotnej jest ono umieszczone w centralnym punkcie targowiska. Niektórzy kupcy widzieliby inny system ich odbioru. Mianowicie śmieci byłyby zbierane przy każdym stanowisku handlu i po zamknięciu targowiska jedna ekipa wraz ze śmieciarką zabierała je po kolei. Woleliby też większą liczbę miejsc dla klientów na parkingach zewnętrznych. Zadowoleni są za to z sześciometrowej szerokości alej wjazdowych.
-Kupujący chcą, żeby im było wygodnie. Jak nie będzie to przestaną przyjeżdżać. Trzeba im to więc ułatwić – powiedział Burmistrz Góry Kalwarii Pan Arkadiusz Strzyżewski . Określamy dwa tygodnie na przesyłanie uwag do urzędu. Czas nagli, bowiem projektant planuje do 15 grudnia uzyskać pozwolenie na budowę – uzupełnił. Jest zatem szansa by modernizacja targowiska przy ul. Mariańskiej rozpoczęła się w przyszłym roku.
Czytaj także: Pożar uszkodził 6 domów w Zgorzale. Pogorzelcy potrzebują pomocy
Napisz komentarz
Komentarze