Przygotowany przez firmę zewnętrzną Raport o stanie gminy Konstancin-Jeziorna w 2021 roku jest przejrzystym dokumentem opartym w sporej części na analizie porównawczej z 76 innymi gminami w Polsce położonymi w otoczeniu dużych ośrodków wojewódzkich. Autorzy podkreślają, że w wielu obszarach gmina wyróżnia się pozytywnie na tle pozostałych samorządów.
W 2021 roku dochody na mieszkańca wyniosły blisko 9,5 tys. złotych a wydatki o tysiąc złotych mniej. Pozwoliło to oczywiście na poczynienie oszczędności, w sytuacji, gdy większość samorządów zaciąga zobowiązania finansowe, by móc realizować inwestycje. Dumą burmistrza Kazimierza Jańczuka, podobnie jak przed rokiem jest…zero. Tyle bowiem wynosi zadłużenie długoterminowe gminy. Jaka jest tego cena? Uznawany za jedną z najbogatszych gmin w Polsce Konstancin, przy dochodach na poziomie ponad 217,5 mln złotych na inwestycje wydał zaledwie 18,8 mln zł, czyli 8% pieniędzy, które wpłynęły do budżetu. Brak inwestycji, głównie w infrastrukturę drogową, doskwiera mieszkańcom. Budzi też ich irytację w sytuacji, gdy gmina dopłaca duże środki do gospodarki odpadami czy oczyszczalni ścieków. Do tego dochodzi głośna utrata 5 mln złotych przelanych na fałszywą lokatę. Jakby tego było mało, kontrola NIK przeprowadzona pod konie 2021 roku wykazała, że w latach 2019-2021 w wyniku złego wyliczenia stawki należnej dotacji na ucznia, gmina przekazała szkole prywatnej łącznie ponad 2 mln złotych nadmiarowej dotacji. O tych dwóch istotnych z punktu widzenia finansów gminy kwestiach Raport nie wspomina.
- Obecną sytuację budżetowa gminy należy ocenić jako stabilną i korzystną – czytamy w Raporcie.
Czy tak będzie zawsze? Jeśli chodzi o demografię, nadal obserwowane jest starzenie się społeczeństwa gminy Konstancin-Jeziorna. Odsetek osób w wieku poprodukcyjnym wynosi już ponad 25%, a przyrost naturalny jest ujemny.
Dyskusja nad Raportem odbędzie się podczas sesji absolutoryjnej 22 czerwca 2022 r.
Napisz komentarz
Komentarze