W odpowiedzi na wniosek prezydium Młodzieżowej Rady Gminy, Wydział Inwestycji Drogowych i Inżynierii Ruchu poinformował, że zgodnie z obowiązującym prawem, montaż wyświetlaczy czasu możliwy jest tylko na sygnalizacji stałoczasowej, czyli sygnalizacji o jednakowym cyklu wyświetlanych sygnałów.
Spośród wskazanych przez MRG lokalizacji, tylko trzy skrzyżowania w mieście spełniają ten warunek: Wojska Polskiego – Sienkiewicza, Szkolna – Wojska Polskiego oraz Jana Pawła – Wojska Polskiego. Należy jednocześnie pamiętać, że decyzję o zastosowaniu tego typu rozwiązań podejmuje właściwy zarządca ruchu. W przypadku ww. skrzyżowań jest to Starosta Piaseczyński.
Sprawę dodatkowo komplikują plany gminy i powiatu zakładające inwestycje budowlane na wspomnianych ulicach (Jana Pawła II oraz Sienkiewicza) oraz zmiany komunikacyjne w ciągu ulic Wojska Polskiego i Jana Pawła II, w tym dostosowanie sygnalizacji do pełnej akomodacji. To wykluczy zastosowanie wyświetlaczy albo zmusi do ich likwidacji, jeśli zostaną wcześniej zamontowane.
Pomysł MRG spotkał się z pozytywnym odzewem w mediach społecznościowych. Jednak wśród ekspertów zdania na temat zasadności zastosowania liczników są podzielone. Jedni podkreślają, że wpływają one na poprawę bezpieczeństwa przy złych warunkach atmosferycznych i eliminują wjeżdżanie na skrzyżowania na pomarańczowym świetle oraz ograniczają gwałtowne hamowanie aut. Jednak część specjalistów, powołując się na ekspertów z innych krajów, zauważa, że nie wpłynęły one tam na poprawę płynności ruchu czy bezpieczeństwo, a w konsekwencji zostały zlikwidowane.
Od 2017 roku liczniki odmierzające czas na skrzyżowaniach są w Polsce legalne.
Napisz komentarz
Komentarze