Kiedy można mówić o niepłodności?
Jeśli przez 12 miesięcy aktywnego starania się o dziecko nie dochodzi do ciąży, najlepiej skonsultować się ze specjalistą. Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia o niepłodności możemy mówić po roku takich starań. Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach obniżenie płodności może być krótkotrwałe, wywołane na przykład nieodpowiednim stylem życia, stresem, czy infekcjami. W przypadku, gdy kobieta przekroczyła 35. rok życia, warto zasięgnąć konsultacji lekarskiej wcześniej – już po upływie około pół roku.
Jak powiedzieliśmy, niepłodność to stan, który można leczyć, z kolei bezpłodność jest trwałą niezdolnością do poczęcia dziecka drogą naturalną.
Z czego może wynikać niepłodność?
Przyczyn niepłodności może być bardzo wiele i mogą dotyczyć one zarówno kobiety jak i mężczyzny. W przypadku kobiet najczęściej dotyczą one zaburzeń hormonalnych (ponieważ to skomplikowane zależności hormonalne regulują cykl i owulację). Kłopoty z uzyskaniem ciąży mogą powodować także choroby i wady anatomiczne narządów rodnych (niedrożność jajowodów, nieprawidłowa budowa macicy). Do obniżenia płodności przyczyniają się także niektóre choroby, takie jak endometrioza.
W przypadku mężczyzn najczęstszym powodem niepłodności są zaburzenia parametrów nasienia, takie jak azoospermia (brak plemników w nasieniu), oligospermia (zbyt mała ich ilość), teratozoospermia (nieprawidłowa budowa plemników) lub też inne anomalie, związane na przykład z budową lub ruchliwością męskich gamet. Przyczyną mogą być – podobnie jak u kobiet – choroby narządów (np. żylaki powrózka nasiennego), rzadziej zaburzenia hormonalne.
Zarówno u kobiet jak i u mężczyzn na płodność wpływa też prowadzony tryb życia, przez co rozumiemy dietę, aktywność fizyczną i dobrostan psychiczny (unikanie stresu). Dobra ogólna kondycja organizmu może istotnie pomóc w staraniach się o potomstwo.
Jak leczy się dziś niepłodność?
Tak jak wiele jest potencjalnych przyczyn niepłodności, tak zróżnicowane są metody leczenia. Terapię zawsze zaczyna się od diagnostyki, która obejmuje zwykle oboje partnerów. Po poznaniu przyczyn można rozpocząć leczenie. Warto dodać, że leczenie jest możliwe także wtedy, gdy przyczyn problemu nie udało się zdiagnozować (mówimy wtedy o niepłodności idiopatycznej, czyli niewiadomego pochodzenia). W takim przypadku dużą skutecznością charakteryzuje się na przykład metoda in vitro, czyli zapłodnienie pozaustrojowe. Wśród stosowanych dziś metod można wymienić:
- Leczenie farmakologiczne – stosowane w przypadku nieprawidłowości hormonalnych, infekcji czy na przykład wrogiego śluzu szyjkowego.
- Zabiegi chirurgiczne i mikrochirurgiczne – między innymi usuwanie polipów, mięśniaków, niektórych wad anatomicznych, czy też żylaków powrózka nasiennego u mężczyzn. Metodami mikrochirurgicznymi można także pobrać plemniki z jąder mężczyzny (jeśli są one produkowane, ale nie przedostają się do nasienia).
- Metody rozrodu wspomaganego – to wspomniane in vitro, czyli zapłodnienie pozaustrojowe (zapłodnienie komórek rozrodczych w laboratorium) lub inseminacja – podanie nasienia partnera (po wcześniejszym przygotowaniu) do jamy macicy drogą dopochwową (specjalnym giętkim wziernikiem).
Do jakiego lekarza się zgłosić?
W przypadku podejrzenia niepłodności najlepiej udać się do profesjonalnego ośrodka. Takim jest Gameta – klinika leczenia niepłodności w Warszawie, Łodzi, Gdyni, Kielcach i w Bydgoszczy. W klinice uzyskasz kompleksowe wsparcie, zarówno pod kątem diagnostyki, jak i leczenia. Kliniki Gameta oferują także wsparcie psychologiczne dla pacjentów, można w nich także skorzystać z samorządowych programów dofinansowania procedury in vitro. Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu z wybraną kliniką.
Napisz komentarz
Komentarze