Pobyt w Szpitalu Rehabilitacyjnym dla młodych pacjentów w wieku od 14 do 18 roku życia jest bezpłatny. Oddział Psychiatryczny dla Dzieci i Młodzieży oraz — działający od 2020 roku —Oddział Psychiatryczny Dzienny funkcjonują w ramach środków pochodzących z NFZ. Udzielane są tu świadczenia z zakresu opieki psychiatrycznej, w tym diagnostyki, leczenia oraz rehabilitacji. Funkcjonuje ponadto Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, w ramach której realizowane są konsultacje psychiatryczne i psychologiczne.
Pacjenci przyjmowani są w trybie planowym na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza psychiatrę, pediatrę czy lekarza pierwszego kontaktu. Jednocześnie placówka, działając jako szpitalny oddział ratunkowy, stanowi punkt pierwszego i docelowego wsparcia pacjentów w nagłych wypadkach, jak chociażby próby samobójcze.
Dzieci nie przerywają nauki
Co ważne, pacjenci konstancińskiego szpitala nie muszą przerywać nauki na czas leczenia. Przy oddziale działa bowiem Zespół Szkół Specjalnych, dzięki czemu uczniowie mają w pełni zabezpieczoną realizację obowiązku szkolnego. Jest to jednak niezwykle istotne nie tylko z uwagi na obowiązek nauki, ale przede wszystkim pod względem pracy nad powrotem do zdrowia i funkcjonowania w społeczeństwie.
Troskliwa opieka w komfortowych warunkach
W szpitalu nad młodzieżą czuwa znakomity zespół medyczny: lekarze psychiatrzy, psychoterapeuci, psychologowie oraz pielęgniarki. W trakcie pobytu na oddziale przeprowadzana jest kompleksowa diagnostyka, a na jej podstawie powstaje program leczenia, zawsze indywidualnie dostosowany do pacjenta, co pozwala osiągać bardzo dobre wyniki terapeutyczne.
„Uzdrowisko Konstancin-Zdrój” SA zorganizowało oddział nakładem 3 mln zł. Panują tu nowoczesne i komfortowe warunki, doceniane przez młodych pacjentów. Pozytywny wpływ na dzieci ma także lokalizacja szpitala - cisza, niezmącony spokój, otaczające szpital lasy działają bez wątpienia terapeutycznie. Dzieci mogą również korzystać z siłowni, uczestniczą w treningach relaksacyjnych, terapii ruchowej, w konsultacjach z dietetykiem.
Wsparcie dla rodzin
To, co jeszcze wyróżnia placówkę to profilaktyka i działania uświadamiające rodziców. Organizowane są dla nich bezpłatne warsztaty, konsultacje ze specjalistami, sesje z dziećmi, prowadzona edukacja prozdrowotna. Działają tu także programy profilaktyczne, mające na celu np. zapobieganie i wykrywanie depresji u osób w młodym wieku.
Oddział Psychiatryczny dla Dzieci i Młodzieży w Szpitalu Rehabilitacyjnym uruchomiony został w odpowiedzi na olbrzymie zapotrzebowanie na tego typu placówki. To miejsce szczególne, będące niezwykle istotną częścią mazowieckiej opieki dla młodzieży.
Napisz komentarz
Komentarze