Plany zabudowy terenów położonych między ulicą Kolejową a torami linii siekierkowskiej budzą obawy mieszkańców uzdrowiska już od kilku lat. Wizja zagospodarowania pustych dziś działek poprzez budowę bliźniaków czy bloków, dla wielu obecnych mieszkańców jest nie do przyjęcia. Odkąd zaczęto dyskutować o osiedlu, które miałoby powstać naprzeciw konstancińskiego Ratusza, trwa spór między burmistrzem Kazimierzem Jańczukiem a częścią mieszkańców gminy. Burmistrz przekonuje, że starzejący się Konstancin potrzebuje napływu nowych, młodych mieszkańców wraz z ich podatkami, a konstancinianie obawiają się utknięcia w jeszcze większych korkach oraz problemów z inną infrastrukturą. W tym również społeczną, czyli dostępem do szkół czy przedszkoli, jeśli w gminie znacząco zwiększy się liczba mieszkańców z małymi dziećmi.
Burzliwa dyskusja
Plany miejscowy dla centrum Konstancina-Jeziorny procedowany jest dla dwóch etapów. Etap 1 obejmuje obszar położony na zachód od ul. Wąskiej niemal do ul. Kabackiej. Projekt zakłada na tym terenie przede wszystkim zabudowę jednorodzinną wraz z bliźniaczą i szeregową oraz wielorodzinną. Budynki nie mogą jednak mieć więcej niż 3 kondygnacje naziemne i wysokość do 10,5 metra. Tereny usługowe dopuszczone są w pasie sąsiadującym z drogą wojewódzką 721. Dyskusja publiczna nad projektem trwała ponad 5 godzin i skończyła się po godzinie 22.00. Mieszkańcy wyrazili swoje oburzenie faktem, że w spotkaniu nie uczestniczył ani burmistrz, ani żaden z wiceburmistrzów. Zgłaszali szereg obaw związanych z pomysłem tak intensywnej zabudowy centrum miasta. Przekonywali, że argument o przyciągnięciu dzięki takiej zabudowie większej liczby młodych osób do gminy nie znajdzie potwierdzenia, bo nadal mieszkania te będą bardzo drogie, więc niewykluczone, że będą stanowić lokatę kapitału i stać puste. A z kolei malejąca ilość terenów zielonych i rosnąca liczba zanieczyszczających środowisko samochodów, może mieć zgubne skutki dla uzdrowiska, a nawet grozić utratą tego statusu.
Pisemne uwagi do planu mieszkańcy mogą zgłaszać do 7 marca.
Nawet 5 kondygnacji
W ubiegłym tygodniu wyłożony został z kolei drugi etap, obejmujący obszar między ul. Wąską a Warszawską. Tutaj projekt w zależności od obszaru dopuszcza zabudowę usługową, mieszkaniową jednorodzinną, bliźniaczą oraz wielorodzinną. Zgodnie z projektem na części terenu dopuszczone ma być nawet 5 kondygnacji naziemnych, czyli 16 m wysokości. Ze szczegółami można się zapoznać do 15 marca w Ratuszu, ale projekt planu dostępny jest również w Biuletynie Informacji Publicznej w zakładce: Planowanie przestrzenne oraz w Gminnym Systemie Informacji Przestrzennej. Dyskusję nad zapisami planu zaplanowano we wtorek 28 lutego o godz. 17.00. w sali posiedzeń Urzędu Gminy przy ul. Piaseczyńskiej 77. Termin składania uwag do mpzp dla Etapu 2 upływa 22 marca.
Napisz komentarz
Komentarze