Środki na wymianę oświetlenia sodowego na bardziej oszczędne ledowe, trafiły do budżetu gminy dopiero na sesji budżetowej, a pochodziły z prognozowanych mniejszych niż pierwotnie zakładano kosztów gospodarki odpadami. W związku z rosnącymi kosztami bieżącego utrzymania gminy już pod koniec września ubiegłego roku burmistrz Kazimierz Jańczuk podjął decyzję o wprowadzeniu oszczędności poprzez częściowe wyłączanie oświetlenia ulic czy Parku Zdrojowego. Później jeszcze dwukrotnie rozszerzany był obszar, w którym zgasła co druga latarnia.
Kolejnym krokiem do zaoszczędzenia kosztów energii elektrycznej, jest wymiana opraw sodowych na bardziej energooszczędne ledowe. Modernizacja będzie dotyczyła latarni przy ulicach: Piłsudskiego, Prusa, Chylickiej, Długiej, Warszawskiej, Wilanowskiej i Piaseczyńskiej.
- W latach 2019–2022 w gminie wymieniono łącznie 446 sodowych źródeł światła na energooszczędne typu LED. Działania oszczędnościowe będą kontynuowane także w tym roku – zapowiada urząd. - Planowana jest wymiana prawie 500 sodowych źródeł światła na energooszczędne typu LED – mówi Piotr Szczepanik, kierownik Wydziału Dróg Gminnych UMiG. – W założeniu ma być dużo oszczędniej. Nowe oprawy, przy tym samym natężeniu oświetlenia, pozwolą zaoszczędzić około 50 % energii elektrycznej.
Na modernizację oświetlenia w zabezpieczono na 2023 rok 1 mln złotych. Jeśli ceny na to pozwolą, w drugiej kolejności wymienione zostaną źródła światła przy ulicach: Wierzejewskiego, Skargi, Strumykowej, Jagiellońskiej, Matejki i Batorego.
Niebawem również gmina Konstancin-Jeziorna będzie musiała podpisać umowę na dostawy prądu po 30 kwietnia br. Wtedy bowiem kończy się dotychczasowa umowa. I dopiero wtedy samorząd dotkną wyższe koszty energii.
Napisz komentarz
Komentarze