W budynku piaseczyńskiego dworca spotkali się samorządowcy, którzy wzięli udział w briefing prasowym „Zrównoważona mobilność w Warszawie i aglomeracji warszawskiej”. – Zgodnie z obietnicami otworzyliśmy nowe połączenie SKM-ki z Piaseczna do Warszawy Głównej i do Wieliszewa – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. – Odpowiadamy tym samym na wszystkie potrzeby mieszkańców i wymogi sytuacji, ale co najważniejsze realizujemy plan zrównoważonej mobilności miejskiej. Bez tego trudno byłoby pozyskiwać pieniądze z Unii Europejskiej na kluczowe inwestycje. Cieszę się, że mieszkańcy Piaseczna i nie tylko, będą mieli dużo łatwiejszy dojazd do Warszawy – dodał.
- Wreszcie mamy więcej pociągów do Warszawy, ale to nie oznacza finału prac nad poprawą komunikacji do i z Warszawy – stwierdził Daniel Putkiewicz. – Przed nami kolejne wyzwania. Przygotowujemy się do przebudowy węzła przesiadkowego przy dworcu, bo ten jest niewystarczający, żeby mogło tu dojeżdżać więcej „elek” czy „siedemsetek”.
Potrzebne kolejne inwestycje
Marszałek Adam Struzik poinformował, że kierowany przez niego urząd przygotowuje się już do wykorzystania nowych środków unijnych na transport publiczny. Podczas briefu padły też pytania, m.in. o to, kiedy SKM-ka pojedzie jeszcze dalej, czyli do Zalesia Górnego, ale też o budowę tzw. czwartego toru czy wiaduktu nad przejazdem kolejowym na drodze wojewódzkiej 721 w Starej Iwicznej. Na realizacje tych zadań przyjdzie nam poczekać kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt miesięcy, bo wymagają ogromnych nakładów pracy i środków finansowych.
Tuż po godzinie 10.00 samorządowcy wsiedli do ozdobionego złotymi gwiazdami z flagi Unii Europejskiej pociągu SKM linii S40 relacji Piaseczno-Warszawa Główna.
Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej - konsultacje
Prezydent Rafał Trzaskowski przypomniał, że w ubiegłym tygodniu rozpoczął się trzeci etap konsultacji społecznych do Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej. Z projektem planu można zapoznać się na stronie https://architektura.um.warszawa.pl/-/zrownowazona-mobilnosc-w-warszawie-i-stolecznej-metropolii. Na ww. stronie znajdziemy także przekierowanie do konsultacji online, które zaplanowano na 23 marca.
Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej to dokument, który ma służyć poprawie mobilności mieszkańców oraz umożliwić uzyskanie kolejnych środków z Unii Europejskiej. Wdrożenie jego założeń, m.in. zwiększenie roli środków transportu przyjaznych środowisku, ma się przyczynić do zmniejszenia negatywnego wpływu transportu. Ponadto zakłada on poprawę bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg: kierowców, pasażerów, pieszych, rowerzystów czy osób z niepełnosprawnościami.
Jak podkreślają władze stolicy, w stworzeniu planu istotny jest głos społeczeństwa, bo to mieszkańcy, którzy codziennie dojeżdżają do swoich miejsc pracy czy szkół, najlepiej wiedzą, co zmienić, żeby po metropolii warszawskiej przemieszczać się jeszcze łatwiej. Dlatego miasto oraz Stowarzyszenie Metropolia Warszawa prowadzą konsultacje społeczne na kilku etapach powstawania dokumentu. W ramach pierwszego etapu zorganizowano aż 13 spotkań informacyjno-warsztatowych na terenie całej metropolii. Uczestniczyli w nich m.in. samorządowcy, urzędnicy, mieszkańcy, ale też przedstawiciele organizacji pozarządowych, aktywiści czy przedstawiciele kluczowych instytucji, np. kolei czy transportu zbiorowego.
Czytaj też:
Napisz komentarz
Komentarze