W czerwcu 2021 roku na warszawskim Mokotowie otwarto pierwszy w stolicy, a drugi w kraju, sklep socjalny dla osób o niskich dochodach. Ceny w takiej placówce handlowej są niższe o ok. połowę w stosunku do cen rynkowych. Zakupy mogą robić tu jedynie posiadacze specjalnych skierowań, wydawanych przez lokalne ośrodki pomocy społecznej oraz fundację Wolne Miejsce.
Taka sama placówka powstać miała jeszcze w ubiegłym roku w Piasecznie. Miasto przygotowało nawet na ten cel lokal. Sklep miał mieścić się przy ul. Fabrycznej 2 w Piasecznie, jednak do realizacji projektu nigdy nie doszło. Obecnie w wytypowanym wówczas budynku działa Piaseczyńskie Centrum Integracji.
Taki sklep byłby zbawieniem
Jak przyznaje miasto, umowa z fundacją Wolne Miejsce, która miała prowadzić sklep socjalny nie została podpisana, gdyż organizacja przechodziła jakieś perturbacje wewnętrzne. Ostatnie przygotowania do podpisania umowy z fundacją odbyły się tuż przed wybuchem wojny w Ukrainie. – A że w tym okresie pojawiły się pilniejsze na ten moment działania związane z zapewnieniem pomocy uchodźcom i temat sklepu socjalnego został odłożony. Lokal przy ul. Fabrycznej 2 pełni funkcję miejsca, w którym udzielana jest pomoc cudzoziemcom, choć ma już ona inny charakter – tłumaczy Joanna Ferlian-Tchórzewska z biura promocji i kultury Urzędu Miasta w Piasecznie.
W Piaseczyńskim Centrum Integracji uchodźcy uczą się języka polskiego, a także mogą liczyć na pomoc w znalezieniu pracy czy założeniu własnej działalności gospodarczej. Poznają też naszą kulturę, zdobywają nowe umiejętności zawodowe. Niemniej jednak sklep socjalny, zwłaszcza w obecnej sytuacji gospodarczej, byłby dla wielu osób zbawieniem.
– Do rozmów o sklepie socjalnym wrócimy, jak będziemy mieć lokal do jego prowadzenia. Obecnie Piaseczyńskie Centrum Integracji jest w trakcie pozyskiwania kolejnego finansowania z IOM (Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji – przyp. red.). Jeśli je otrzyma, to przez rok utrzymamy działania pomocowe w Centrum – mówi wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak.
Wolne Miejsce - od Wigilii dla samotnych po pomoc humanitarną w Turcji
Spichlerz to pierwsza ogólnopolska sieć sklepów socjalnych w Polsce, stworzona przez fundację Wolne Miejsce. Pierwszy, pilotażowy sklep, został otwarty przy współpracy z miastem Katowice, w grudniu 2020 roku. Kolejny, ww. w Warszawie, od grudnia 2021 roku trzeci punkt w Katowicach - Logocie. We wrześniu 2022 roku organizacja otworzyła pierwszy sklep społeczny wraz z klubokawiarnią w Tychach.
Projekt sklepu socjalnego powstał jako kontynuacja działań fundacji Wolne Miejsce, która od lat otacza opieką i służy pomocą, organizując jedne z największych Wigilii i Śniadań Wielkanocnych w Polsce. Natomiast sam model tego typu nietypowych placówek handlowych zaczerpnięto z austriackich rozwiązań, stosowanych przez pomoc społeczną w Wiedniu, a także w krajach zachodnich.
W ostatnim czasie fundacja Wolne Miejsce była zaangażowana w niesienie pomocy w Turcji, po tym, jak 6 lutego doszło tam do dwóch silnych trzęsień ziemi. Fundacja zorganizowała m.in. punkty pomocy humanitarnej w dwóch tureckich prowincjach, punkty gastronomiczne oraz punkt stacjonarny. Obecnie organizacja przygotowuje w Polsce spotkania wielkanocne dla kilku tysięcy osób samotnych.
Czytaj też:
Napisz komentarz
Komentarze