W ubiegłym tygodniu Sąd Administracyjny z uwagi na zawiłość sprawy, odroczył ogłoszenie orzeczenia do 5 kwietnia. Orzeczenie zatwierdzające wyroki Sądu Okręgowego uprawomocniłoby je, co oznaczałoby, że wójt Maria Jolanta Batycka-Wąsik automatycznie traci stanowisko.
Dziś po godz. 14 podczas kolejnego posiedzenia w tej sprawie Sąd Apelacyjny uchylił wyrok Sądu Okręgowego i skierował ją do ponownego rozatrzenia.
Przypomnijmy, w 2021 roku Sąd Okręgowy w Warszawie przychylił się do zarzutów prokuratury w sprawie niezasadnego umarzania podatków i związaną z tym utratą dochodów gminy. Wójt Maria Jolanta Batycka-Wąsik została skazana za przekroczenie uprawnień na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata oraz karę w wysokości 1,3 mln złotych. Natomiast była już skarbniczka Elżbieta Obłuska w sądzie pierwszej instancji, usłyszała wyrok skazujący ją za niedopełnienie obowiązków służbowych na 14 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata oraz grzywnę w wysokości 20 tys. zł. Obie odwołały się od wyroków, podobnie jak prokuratura, tylko że ta chciała zaostrzenia kar.
Wójt prosi o uniewinnienie
Od maja ubiegłego roku sprawa toczy się w Sądzie Apelacyjnym. Z różnych przyczyn rozprawy były kilkukrotnie przekładane. W końcu w ubiegłym tygodniu nowy skład sędziowski ponownie wysłuchał oskarżone. – Nie ma mowy o przekroczeniu przeze mnie uprawnień. Celem tych wszystkich działań jest usunięcie mnie ze stanowiska. Całe swoje życie osobiste i zawodowe poświęciłam gminie. Szkoda, że ci, którzy mnie oskarżają, nie potrafią budować, tylko kierują się własnym interesem. Sposób, w jaki zostałam potraktowana przez prokuraturę to atak na mnie – powiedziała przed sądem Maria Jolanta Batycka-Wąsik. – Moje działania były absolutnie zgodne z prawem. Gdybym miała podjąć te decyzje teraz, podjęłabym je w sposób identyczny, bo były korzystne dla mieszkańców i gminy. Proszę o obiektywną opinię i o uniewinnienie – dodała.
Jednak prokuratura uważała, że doszło do naruszenia przepisów prawa w co najmniej 6 decyzjach wydanych przez wójt i wniosła o utrzymanie wyroku Sądu Okręgowego.
Przypomnijmy, że sprawa ciągnie się od lipca 2019 roku. Wówczas wójt została zatrzymana przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego na wniosek Prokuratury Okręgowej w Warszawie. W sprawie samego zatrzymania toczyło się oddzielne postępowanie, które zakończyło się wyrokiem korzystnym dla wójt. Sąd uznał, że została zatrzymana niesłusznie, a za doznaną w ten sposób krzywdę otrzymała odszkodowanie.
Maria Jolanta Batycka-Wąsik jest wójtem Lesznowoli od 1998 roku.
Wideo: Damian Ryndak
Napisz komentarz
Komentarze