Konstancin-Jeziorna i jego okolice to wyjątkowo malowniczy teren, ale nie walory krajobrazowe były powodem tego, że nad konstancińskim niebem pojawił się dwusilnikowy górnopłat Vulcanair P68 wyposażony w platformę fotogrametryczną. Samolot poruszał się z prędkością nawet 220 km/h i wykonał kilkanaście przelotów w równoległych liniach oraz równych odstępach. A wszystko to na wysokości 1300 metrów.
Ortofotomapa - co to jest?
Z pokładu samolotu wykonywane były zdjęcia gminy. Urząd miasta wyjaśnia, że z pozyskanych fotografii powstanie ortofotomapa, która wzbogaci zasoby Gminnego Systemu Informacji Przestrzennej. – Ortofotomapa wysokiej rozdzielczości stanowi plastyczne odwzorowanie terenu na płaszczyźnie. Powstaje dzięki zdjęciom lotniczym lub satelitarnym i odznacza się wielką precyzją ukazania danego obszaru wraz ze wszystkim istniejącymi na nim obiektami przestrzennymi – tłumaczą urzędnicy.
Mapy do planów i dla mieszkańców
Obecnie w Gminnym Systemie Informacji Przestrzennej, prowadzonym przez Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna, dostępnych jest 21 ortofotomap, z których najstarsza pochodzi z 1958 r. Wszyscy zainteresowani na ekranie monitora komputerowego czy smartfona mogą obejrzeć miasto z lotu ptaka, a także zobaczyć, jakie zmiany zaszły w przestrzeni miejskiej w ciągu ostatnich dziesięcioleci. - Fotomapy nie tylko są niezwykle interesującym przewodnikiem po terenie dla każdego mieszkańca, lecz także stanowią doskonałe narzędzie pracy dla planistów, urbanistów, inwestorów, autorów studiów i planów zagospodarowania przestrzennego czy projektantów – pozwalają na wykonywanie na nich dokładnych pomiarów odległości i powierzchni na poziomie gruntu – zachęcają urzędnicy. - Są także nieocenionym źródłem informacji wykorzystywanych w szczególności na potrzeby sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, monitoringu zmian w zagospodarowaniu nieruchomości i pokryciu terenu, ochrony środowiska czy działania służb komunalnych. Mapy udostępniane są bezpłatnie pod adresem: gsip.konstancinjeziorna.pl – dodają.
Vulcanair P68
Włoski górnopłat Vulcanair P68 to maszyna o zasięgu ponad 2000 km i wadze własnej 1230 kg. Najczęściej wykorzystywana jest do szkolenia pilotów, ale także do latania turystycznego czy rekreacyjnego. Z usług takiej maszyny do wykonania zdjęć lotniczych korzystało niedawno miasto stołeczne Warszawa.
Napisz komentarz
Komentarze