O zagrożeniach, jakie niosą za sobą wirusy HPV, mówi się od lat. Infekcje wywołane przez wirusy HPV są często bezobjawowe i nie istnieje na nie żadne lekarstwo. HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne nowotwory, m.in. sromu, odbytnicy, głowy, szyi. Chorują na nie nie tylko kobiety, ale także mężczyźni. Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka, podana przed pierwszą inicjacą seksualną. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli zostanie podane przed potencjalnym narażeniem na zakażenie, do którego dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych.
W Polsce w powszechnym programie szczepień przeciw HPV bezpłatnie dostępne są 2 szczepionki: 2-walentana szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9. W roku 2023 ze szczepień mogą skorzystać dzieci urodzone w latach 2010 i 2011.
Szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat podawane są w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami wynosi od 6 do 12 miesięcy.
Zapisy na szczepienie
Eksperci przekonują, że szczepienie skutecznie chroni organizm przed zakażeniem i jego konsekwencjami w przyszłości, a szczepionki są dobrze tolerowane. Zapisy ruszyły pod koniec maja, a od 1 czerwca podawane są już pierwsze szczepionki.
Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV wystarczy umówić wizytę:
- w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ),
- przez infolinię 989 (7 dni w tygodniu od godz. 7:00 do 20:00),
- przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP).
MAPA PUNKTÓW SZCZEPIEŃ dostępna jest na stronie Ministerstwa Zdrowia pod linkiem:
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, powszechny program szczepień przeciw HPV realizuje założenia i cele Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Uzupełnia bezpłatny program szczepień ochronnych dla dzieci i młodzieży o szczepienie, które chroni przed chorobami wywołanymi przez HPV.
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze