Podczas wakacji każdego roku na drogach śmierć ponosi kilkaset osób. W ubiegłym roku na polskich drogach doszło do ponad 21 tys. wypadków, w których rannych zostało ponad 24 tys. osób, a prawie 2000 poniosło śmierć. W Najwięcej z nich miało miejsce w miesiącach wakacyjnych: w czerwcu (11% ogółu), w sierpniu (10,3%) i w lipcu (10,1%). Najwięcej osób zginęło w sierpniu (10,7%). Do tragicznych zdarzeń zdecydowanie najczęściej dochodziło wówczas, gdy panowały dobre warunki atmosferyczne.
Mapa ludzkich tragedii: Wypadki drogowe ze skutkiem śmiertelnym – Wakacje 2023
Jak informuje Komenda Główna Policji, publikacja i bieżąca aktualizacja mapy wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym, ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii do jakich dochodzi na polskich drogach, skłonić do refleksji użytkowników dróg, jak również zachęcić media do dyskusji na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego.
W tym roku to już 5. edycja tego projektu na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego, który ruszył 24 czerwca, czyli pierwszego dnia wakacji. Mapa dostępna jest na stronie głównej policji policja.pl, w mediach społecznościowych oraz na stronach administrowanych przez jednostki policji.
Link do mapy: https://policja.pl/pol/mapa-wypadkow-drogowych/527,Policyjna-mapa-wypadkow-drogowych-ze-skutkiem-smiertelnym-Wakacje-2023.html.
Na mapie sprawdzimy miejsca wypadków, jak również informacje o wszystkich zdarzeniach, w których ktoś poniósł śmierć.
Ignorancja przepisów, ale nie tylko
– Należy mieć na uwadze, że za każdym punktem zaznaczonym na tej mapie, kryje się ludzka tragedia – podkreślają policjanci.
Każde, nawet z pozoru błahe zignorowanie przepisów, brawura, niezapięte pasy bezpieczeństwa, zlekceważenie zmęczenia, zły stan techniczny pojazdu – wszystko to może doprowadzić do tragedii na drodze.
Kolejny raz, w promowanie działań na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego, włączyła się firma Screen Network S.A., która na ponad 20 tys. ekranach rozmieszczonych w 553 miastach, m.in.: przy głównych ciągach komunikacyjnych, dworcach, stacjach paliw i centrach handlowych, wyświetlać będzie mapę z aktualnymi danymi.
Bezpiecznie na obóz i kolonie
Rodzicom dzieci, które wysyłają swoje pociechy na kolonie czy obozy przypominamy, że w Piasecznie działa punkt kontroli autokarów, który znajduje się na parkingu przy ulicy Kościelnej 3, przed budynkiem komendy powiatowej policji. Zgłoszeń można dokonywać telefonicznie pod nr tel.: (22) 756-70-18 lub 47 72-45-213 – całodobowo, faxem pod nr: 47 72 45 207 oraz mejlem na adres: [email protected].
Aby zapewnić bezpieczny dojazd i powrót do miejsc wypoczynku, policjanci skontrolują zarówno stan techniczny pojazdu czy sprawdzą stan trzeźwości kierujących, zanim ruszy z dziećmi w drogę.
Ponadto na stronie www.bezpiecznyautobus.gov.pl można sprawdzić, czy autokar, którym planowana jest podróż, posiada aktualne badania techniczne i ważne ubezpieczenie OC.
Napisz komentarz
Komentarze