O zatrudnienie kontrolerów ruchu drogowego, nadzorujących przejścia dla pieszych, wnioskowali m.in. rodzice Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka przy ul. Kameralnej w Józefosławiu. W czerwcu przy placówce na pasach zginęła jedna z uczennic, potrącona przez autobus lokalnej linii. Choć dotychczasowe ustalenia wskazywały na ewidentną winę kierowcy, rodzice dzieci i mieszkańcy obawiają się o bezpieczeństwo wokół przepełnionej szkoły, do której już niebawem wrócą setki uczniów.
– Zarówno szkoła jak i otaczająca ją infrastruktura planowana była na ok. 700-800 uczęszczających do niej dzieci, tymczasem aktualnie zbliżamy się do trzykrotności tej liczby, co znacznie zmienia warunki natężenia ruchu i bezpieczeństwo dzieci – podkreślają wnioskodawcy. – Zbierając podpisy „analogowo” w czasie zakończenia roku od wielu rodziców słyszałam, że to tylko kwestia czasu, kiedy będzie następne zdarzenie – dodaje jedna z wnioskodawczyń.
Podnosi poziom bezpieczeństwa
Z zatrudnienia kontrolerów, którzy przeprowadzają dzieci przez przejścia dla pieszych w rejonie szkół, zadowolone są władze gminy Lesznowola. – To bardzo trafna decyzja lesznowolskiego samorządu. Rozwiązanie ze Stopkiem sprawdza się. Obecność osób nadzorujących przejścia dla pieszych z pewnością podnosi poziom bezpieczeństwa dzieci szkolnych w miejscach o dużym natężeniu ruchu drogowego – podkreśla Agnieszka Adamus z lesznowolskiego urzędu. – Osoba ubrana w kamizelkę odblaskową i wyposażona w znak STOP zwraca uwagę kierowców i sygnalizuje, że w takich miejscach odbywa się wzmożony ruch dzieci – dodaje.
Jak informuje gmina Lesznowola, średnie wynagrodzenie tzw. Pana Stopka wynosi 3 692 zł brutto. Na tym stanowisku zatrudnionych jest tu pięć osób – po jednej osobie przy szkołach w Łazach, Nowej Iwicznej i zespole szkół w Lesznowoli oraz dwie przy placówce w Mrokowie.
Zdecydują dyrektorzy szkół
Joanna Ferlian-Tchórzewska, rzeczniczka piaseczyńskiego magistratu poinformowała, że Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno wyraził zgodę na zatrudnienie osób, które miałyby wspierać uczniów w bezpiecznym docieraniu do szkoły. – Informacja w tej sprawie została przekazana dyrektorom szkół i to dyrektorzy, znając najlepiej sytuację w sąsiedztwie szkoły i potrzeby w tym zakresie, zdecydują czy takie osoby zatrudnić lub przydzielić dodatkowe zadanie już zatrudnionym pracownikom – wyjaśniła Ferlian-Tchórzewska. – Odpowiedź na petycję w sprawie zatrudnienia tzw. Pana Stopka oczywiście zostanie udzielona wnioskodawcom.
W sprawie podniesienia poziomu bezpieczeństwa na drogach w północnej części gminy wniosek złożyła także – w imieniu mieszkańców – Katarzyna Krzyszkowska-Sut. Radna rady miejskiej w Piasecznie i sołtyska Józefosławia domaga się nie tylko zatrudnienia ww. kontrolerów, ale również m.in. montażu wyniesionych przejść dla pieszych na ul. Cyraneczki od Ogrodowej do Wilanowskiej, wprowadzenia strefy tempo 20/30 w otoczeniu SP przy ul. Kameralnej, a także instalacji wskaźników pomiaru prędkości na całej długości ul. Cyraneczki.
Napisz komentarz
Komentarze