Jak informuje starostwo powiatowej, zrzuty obejmą kompleksy leśne, pola, łąki, z pominięciem akwenów wodnych, dróg i obszarów zabudowanych. Szczepienie lisów będzie wykonane za pomocą przynęt zawierających szczepionkę doustną, która zostanie zrzucona z samolotów oraz wyłożona ręcznie. Przynęta jest mieszaniną mączki rybnej, oleju kokosowego, parafiny i tetracykliny w kolorze szarozielonym.
Szczepionka jest dopuszczona tylko do szczepienia lisów. Dla innych zwierząt nie ma ukierunkowanego działania przeciw wściekliźnie.
W okresie wykonywania szczepień zaleca się:
– nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu,
– kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii, w celu poddania zwierzęcia obserwacji,
– nie dotykać, nie podnosić, a tym bardziej nie rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa. W razie kontaktu ze szczepionką natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej.
Co ważne - przynęty, które były dotykane przez ludzi, są omijane przez lisa. Niezaszczepione lisy stanowią mogą zachorować, a nastepnie będą stanowić zagrożenie dla in nych zwierząt oraz ludzi.
Napisz komentarz
Komentarze