O wodzie niespełniającej podstawowych wymagań mikrobiologicznych w wodociągu Tarczyn Dobrowolskiego poinformował wczoraj urząd gminy. - Informujemy, iż zostały podjęte niezbędne kroki do zapewnienia bezpieczeństwa i ciągłości dostawy wody w miejscowości Tarczyn ul. Dobrowolskiego, Kolejowa, Owocowa oraz w miejscowości Jeziorzany. Organizowane są mobilne punkty poboru wody pitnej zostaną podstawione w punktach: - Tarczyn rejon ul. Owocowej i Dobrowolskiego oraz Jeziorzany ul. Spacerowa 11 - podali w komunikacie urzędnicy. Zaapelowali także do mieszkańców o stosowanie się do zaleceń:
- woda z kranu nie może być spożywana, ani używana do przygotowania posiłków,
- woda z kranu nie może być używana w procesie produkcji żywności,
- woda z kranu nie może być używana do mycia owoców, warzyw i naczyń kuchennych,
- woda z kranu nie nadaje się do kąpieli, mycia zębów, przemywania otwartych ran,
- woda może być wykorzystywana do celów sanitarnych to jest do spłukiwania toalet.
Dziś 6 września odbyć mają się kolejne badania. Urząd zapewnia, że o wszelkich zmianach będziemy informował mieszkańców na bieżąco.
Również dziś podano informację o pierwszym przypadku legionelli na Mazowszu. Bakterię wykryto w jednym z warszawskich przedszkoli.
Nadmiar bakterii w wodzie - czym to grozi?
W przypadku spożycia wody z bakteriami E. coli może wystąpić biegunka, ale też zespół hemolityczno-mocznicowy, krwotocznego zapalenia okrężnicy, zakażenie układu pokarmowego, a nawet do zapalenia płuc, czy infekcji układu moczowego.
Enterokoki to bakterie występujące naturalnie w organizmie człowieka, m.in. w jelitach. Gdy przedostaną się do krwiobiegu mogą wywołać zakażenie wielu narządów, m.in. wsierdzia,
opon mózgowych, płuc, kości i stawów, szpiku czy przyzębia i miazgi zębowej.
Legionella z kolei to bakteria wywołująca legionellozę, objawiającą się m.in. wysoką gorączką, kaszlem, dusznościami, bólem głowy i mięśni. Do zakażenia tymi bakteriami dochodzi jedynie w przypadku wdychania aerozolu wodnego, w którym się znajdują. Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla osób z wielochorobowością i osłabionym układem odpornościowym.
Nie pierwsze skażenie
Pierwsze przypadki legionelli w Polsce wykryto latem w Rzeszowie. Od kilku tygodni bakteria zaczęła pojawiać się w kolejnych regionach kraju, aż dotarła na Mazowsze. Pierwszy przypadek wykryto w jednym z warszawskich przedszkoli w Śródmieściu.
Do skażenia wody na terenie powiatu piaseczyńskiego doszło na początku sierpnia, w gminach Prażmów, Lesznowola i Tarczyn. W wodociągach sanepid wykrył wówczas bakterie e. coli i enterokoki. Wówczas wykonano dezynfekcję sieci wodociągowej.
Jak podał piaseczyński sanepid, ostatnie "odkrycie" związane z ponadnormatywną ilość ww. bakterii odbyło się w ramach kontroli wewnętrznej.
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze