Dom przy ul. Anny Jagiellonki 17 w Zalesiu Dolnym od lat pełni funkcję mieszkania komunalnego. O jego przyszłość ponownie zapytała radna Magdalena Woźniak, prosząc m.in. o informację, ile lokali jest obecnie zajętych. Z relacji bezpośrednich sąsiadów wynika, że w ostatnim czasie nikt tam nie mieszka, a budynek sprawia wrażenie opuszczonego.
Potrzebne porządki i remont
W złożonym wniosku znalazła się także prośba o uporządkowanie działki oraz pasa zieleni wzdłuż ogrodzenia. Wskazano konieczność naprawy starych słupków i usunięcia zielonej płachty maskującej z ogrodzenia. Radna zaproponowała również, by gmina ponownie rozważyła możliwość remontu budynku i utworzenia w nim Centrum Aktywności Lokalnej. Wśród propozycji pojawiła się także ewentualna dobudowa pawilonu oraz przeniesienie tu filii biblioteki. Obecna lokalizacja biblioteki w Zalesiu Dolnym, która znajduje się w budynku szkoły podstawowej od dłuższego czasu budzi zastrzeżenia zarówno ze strony dyrekcji, jak i rady rodziców, głównie z powodu braku miejsca dla uczniów.
Lokatorzy dostaną wypowiedzenie
W budynku, o którego przyszłość od dłuższego czasu toczą się dyskusje, znajduje się jeden lokal mieszkalny zajmowany na podstawie umowy najmu. Jak poinformowała wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak, rozpoczęto już procedurę jej wypowiedzenia. Teren wokół nieruchomości był w ostatnich miesiącach stopniowo porządkowany – wycięto martwe drzewa i usunięto gabaryty. Urzędnicy przyznają jednak, że potrzeby są znacznie większe, a koszty pełnego uporządkowania terenu przekraczają obecnie możliwości budżetowe gminy. Na kwiecień zaplanowano kolejne prace porządkowe – zarówno przy samym budynku, jak i wzdłuż ogrodzenia.

Modernistyczna willa z historią
Willa przy Anny Jagiellonki to jeden z cenniejszych przykładów modernistycznej architektury Zalesia Dolnego. Powstała w latach 30. XX wieku dla Mariana i Marii Hryniewieckich. Budynek wyróżnia się ciekawą bryłą oraz dekoracyjnymi elementami w stylu Art Deco, widocznymi na elewacji. Wewnątrz zachowała się oryginalna klatka schodowa i wiele detali architektonicznych z epoki.
W 1934 roku Hryniewieccy zakupili dwie sąsiadujące działki – jedną od Tadeusza Zawadzkiego, drugą od Stanisława i Franciszki Wrzosek. Na jednej powstała willa, na drugiej urządzono ogród. Po śmierci właścicieli nieruchomość odziedziczyła ich córka Eugenia Zielińska, która w 1956 roku sprzedała ją Jerzemu Młyńczykowi i Wandzie Dębińskiej. Kilka lat później nieruchomość została przejęta przez Skarb Państwa, a obecnie jest własnością gminy Piaseczno i formalnie pozostaje zasiedlona przez lokatorów komunalnych.
Szansa na nowe życie budynku
Choć decyzje w sprawie przyszłości obiektu jeszcze nie zapadły, wiele wskazuje na to, że temat wróci w kolejnych miesiącach – nie tylko jako kwestia lokalowa, ale i jako szansa na uratowanie ciekawego fragmentu historii Zalesia Dolnego.
Napisz komentarz
Komentarze