Czersk to dawny przystanek dla wszystkich flisaków w drodze do Torunia i Gdańska. Dwudniowy festiwal to wyjątkowe wydarzenie ukazujące bogactwo i różnorodność dziedzictwa flisaków w polskiej kulturze, gospodarce i folklorze. W weekend odbędą się koncerty, warsztaty, będzie można także posmakować wspaniałej kuchni Urzecza.
Wisła nas łączy
– Kultura Urzecza żyje tutaj nieustająco. Od kilkunastu lat dzięki dr. Łukaszowi Stanaszkowi mamy wszystko spisane o Nadwiślańskim Urzeczu. Tę tradycję, kulturę naszą łużycką prezentujemy publiczności tak naprawdę w każdej części Urzecza i po lewej i po prawej stronie Wisły. Bo najważniejsze co teraz mamy i udaje się nam chronić to to, że rzeka Wisła łączy. My Zawiśloki żyjemy w zgodzie. Dlatego organizujemy wydarzenia i imprezy tematyczne po każdej stronie rzeki. A tych imprez jest u nas co niemiara jak na taki mały region– mówił w czerwcu podczas Dni Urzecza Dariusz Falana, dyrektor Ośrodka Kultury.
Festiwal, który wystartuje w sobotę o godzinie 11 tej zapoczątkuje budowa repliki tratwy wiślanej przez flisaków z Bractwa Flisackiego p.w. św. Barbary z Ulanowa oraz warsztaty ginących zawodów (szkutnik robiący dłubankę, powroźnik plecący liny, ponadto depozytariuszki hafciarstwa nadwiślańskiego Urzecza).
Po południu organizatorzy zapraszają między innymi na koncerty zaspołów ludowych oraz degustacje kulinarne. Niedziela zapowiada się nie mniej atrakcyjnie. Będzie muzycznie i tanecznie. Na festiwalowej scenie wystąpią zespoły URZECZEni z Czerska, Piskorze z Łukówca na Urzeczu, Lasowiacy ze Stalowej Woli i Kapela Hanki Wójciak.
Tego dnia dodatkowo będzie można obejrzeć wernisaż wystawy Andrzeja Łady „Drewno na wodzie”. Celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promocja dóbr kultury pośród lokalnych społeczności oraz zbliżenie do siebie jego organizatorów na poziomie lokalnym oraz międzynarodowym. Wszystkie imprezy są bezpłatne.
Smoki, miecze i gawędy
Jedocześnie w weekend na Zamku w Czersku będzie można sięgnąć w głąb dziejów, do początku czerskiego grodu, którego założycielem był prawdopodobnie Magnus, angielski królewicz. To pasjonująca historia wciąż pełna tajemnic, ze smokiem na czele – tymi słowami zapraszają organizatorzy wszystkich, którzy na własne oczy chcą zobaczyć, jak wyglądało ówczesne życie. Start w sobotę o godzinie 11.30.
Szczegóły: https://kulturagk.pl/wydarzenia
Napisz komentarz
Komentarze