Wybory 2023 zmieniają krajobraz polskich miast i miasteczek. Tak też dzieje się w miejscowościach na terenie powiatu piaseczyńskiego. W mediach społecznościowych mieszkańcy skarżą się na kolejne banery reklamujące kandydatów do Sejmu i Senatu.
W Piasecznie obowiązuje zakaz umieszczania banerów na płotach czy ogrodzeniach, a niedawno urzędnicy osiągnęli sukces w walce z szpecącą przestrzeń formą reklamy. Gros banerów zniknęło z miasta oraz miejscowości takich jak Józefosław, Julianów czy Zalesie Górne.
Niestety w związku z walką o mandat poselski i senatorski banerów znów jest więcej. Problem z banerami zgłaszają także mieszkańcy gminy Góra Kalwaria, a także Lesznowoli. W mediach społecznościowych dopytują o to, gdzie zgłaszać zasłaniające wyjazd z drogi autoreklamy kandydatów.
Przypominamy, że wieszanie banerów bez zgody zarządcy nieruchomości czy drogi albo miejskich terenów zielonych jest karane. Banery zasłaniające widoczność w pasie drogowym należy zgłaszać do zarządcy drogi.
Wybory 2023 partie i numery na listach
Wybory 2023 do Sejmu i Senatu odbędą się już niedługo, bo w niedzielę 15 października. Do pierwszej z izb wybierać będziemy 460 posłów, a do drugiej 100 senatorów, którzy pełnić będą te role przez cztery lata.
Wybory 2023 – listy wyborcze
Przed tygodniem wylosowano numery na liście wyborczej dla poszczególnych komitetów. I tak na kartach wyborczych z „jedynką” wystartują Bezpartyjni Samorządowcy. Z drugiego miejsca Trzecia Droga, a z trzeciego Nowa Lewica. Z „czwórką” wystartuje Prawo i Sprawiedliwość, z „piątką” Konfederacja, a na ostatnim miejscu listy znajdzie się Koalicja Obywatelska.
Okręg podwarszawski
W wyborach do Sejmu okręg wyborczy numer 20 obejmuje zasięgiem część województwa mazowieckiego z powiatami: piaseczyńskim, grodziskim, legionowskim, nowodworski, pruszkowskim, otwockim, warszawskim zachodnim, wołomińskim. Mieszkańcy tych powiatów „obsadzą” 12 mandatów.
Łączna liczba wszystkich mieszkańców powiatów z ww. okręgu to 1 milion 113 tysięcy osób. W ostatnich wyborach parlamentarnych w 2019 r. w okręgu tym wygrało Prawo i Sprawiedliwość, wyprzedzając Koalicję Obywatelską. PiS zdobyło wówczas 40,89% wszystkich głosów, druga KO – 28,61%. Do urn poszło dokładnie 70,56% uprawnionych do głosowania, czyli ponad 600 tys. osób.
Kandydaci poszczególnych komitetów w wyborach 2023
W ostatnim czasie na naszej stronie internetowej publikowaliśmy listy kandydatów, zgłoszonych do wyborów parlamentarnych 2023 przez poszczególne komitety wyborcze.
https://www.przegladpiaseczynski.pl/artykul/10831,lista-kandydatow-na-wybory-do-sejmu-w-2023-roku
Pełną listę wszystkich kandydatów znajdziemy na stronie Państwowej Komisji Wyborczej pod linkiem: https://wybory.gov.pl/sejmsenat2023/pl/sejm/okreg/20
Referendum 2023
„Przy okazji” wyborów parlamentarnych można wziąć Referendum Ogólnokrajowym 2023 r. Głosowanie, tak jak to do na kandydatów do Sejmu I senatu, odbędzie się 15 października w godz. 7:00 a 21:00.
W ramach referendum osoby chcące wziąć w nim udział będą musiały odpowiedzieć na cztery pytania:
- Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?".
- Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
- Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
- Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
Wyborca sam decyduje, czy chce zagłosować w referendum 2023.
Cisza wyborcza
Przypominamy, że cisza wyborcza rozpocznie się na 24 godziny przed dniem głosowania a więc od piątku 13 października o północy, i potrwa do jego zakończenia.
Oznacza to, że w tym czasie nie można prowadzić agitacji wyborczej, nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, rozpowszechniać materiałów wyborczych. Dotyczy to również internetu.
Ponadto agitować nie można w lokalach wyborczych. Dot. to takich przypadków, jak eksponowanie napisów, znaków oraz symboli kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.
Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny, a wszystkie przypadki naruszania ciszy wyborczej należy zgłaszać policji.
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze