Już w niedzielę od godz. 7 Polki i Polacy będą mogli pójść do urn, by wybrać swoich reprezentantów w Sejmie i Senacie. Chętni będą mogli także wziąć udział w referendum. W związku z tym już niebawem wszystkim obowiązywać będzie cisza wyborcza i cisza referendalna.
Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że kampania wyborcza i kampania referendalna kończą się 13 października o godz. 24:00. Od tej chwili, aż do zakończenia głosowania, zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej w jakiejkolwiek formie, w szczególności zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych.
Zabronione jest również prowadzenie kampanii referendalnej w jakiejkolwiek formie. Naruszenia tych zakazów mogą skutkować sankcją karną, a więc za złamanie ciszy wyborczej czy referendalnej staniemy przed sądem.
Cisza także w mediach społecznościowych
Agitacją wyborczą, czyli złamaniem ww. zakazów nie jest zachęcanie lub zniechęcanie do udziału w wyborach. Działania o takim charakterze mogą więc być prowadzone po zakończeniu kampanii wyborczej, pod warunkiem, że są wolne od wszelkich elementów agitacji wyborczej.
Zachęcanie lub zniechęcanie do udziału w referendum jest natomiast elementem kampanii referendalnej, ponieważ frekwencja ma w referendum decydujące znaczenie dla jego wyniku. Działania tego rodzaju nie mogą być zatem prowadzone w czasie tzw. ciszy referendalnej.
PKW przypomina też, że w czasie ciszy wyborczej i referendalnej zabronione jest również podawanie do publicznej wiadomości wyników przedwyborczych badań (sondaży) opinii publicznej.
Ponadto trzeba mieć na uwadze, aby w trakcie ciszy wyborczej nie publikować ww. „wrażliwych treści” w mediach społecznościowych, np. na Facebooku czy Instagramie. Naruszenia wyżej wymienionych zakazów są karalne.
Co z banerami?
Natomiast zgodnie z Kodeksem Wyborczym i ustawą o referendum ogólnokrajowym usunięcia z przestrzeni publicznej nie wymagają z chwilą zakończenia kampanii wyborczej i referendalnej rozpowszechniane wcześniej materiały wyborcze i referendalne. Banery, ulotki, czy inne nośniki nie mogą być jednak przemieszczane ani modyfikowane.
O wszelkich przypadkach prowadzenia niedozwolonej kampanii wyborczej lub referendalnej należy informować policję lub prokuraturę, a nie komisje wyborcze czy też Krajowe Biuro Wyborcze.
Cisza wyborcza trwa do zakończenia głosowania, a więc do godz. 21.
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze