To, co działo się w ostatnią niedzielę, przeszło najśmielsze oczekiwania optymistów prognozujących wysoką frekwencję. Do lokali wyborczych ustawiały się kolejki, niektórzy mieszkańcy musieli odstać w nich nawet kilka godzin. Tak było m.in. w Konstancinie-Jeziornie, gdzie głosowano jeszcze grubo po godz. 22.
Większość mieszkańców skorzystała z prawa wyborczego
W skali kraju frekwencja była najwyższa w historii III RP i pobiła rekord z 1989 roku, kiedy to Polki i Polacy pożegnali komunizm, co wpłynęło na jego upadek także w innych krajach Europy. Wówczas w I turze wyborów kontraktowych do Sejmu padł rekord – do urn poszło 62,7 proc. wyborców. W zakończonych właśnie wyborach w Polsce odnotowano frekwencje na poziomie 74,38% do Sejmu i 74,31% do Senatu, ale w powiecie piaseczyńskim była ona znacznie wyższa.
Frekwencja w całym powiecie wyniosła bowiem 83,63% do Sejmu i 83,58% do Senatu. Przed czterema laty ukształtowała się na poziomie 72,79%. W tegorocznych wyborach parlamentarnych najwyższa była w gminie Lesznowola, tak jak cztery lata temu, gdzie do urn poszło 77,54% (Sejm) i 77,62% (Senat). Teraz mieszkańców tej gminy, którzy skorzystali z prawa wyborczego, było jeszcze więcej - 87,37% i 87,33% (kolejno Sejm i Senat). We wszystkich gminach powiatu, z wyjątkiem Góry Kalwarii, frekwencja przekroczyła 80%.
Wygrana KO i Trzeciej Drogi
W większości gmin powiatu piaseczyńskiego wybory do Sejmu wygrał Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni, podobnie jak w całym okręgu wyborczym nr 20. W wyborach do Senatu w gminach powiatu piaseczyńskiego i okręgu senackim nr 41 triumfował natomiast KKW Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe.
Jak głosowali mieszkańcy powiatu piaseczyńskiego?
Ile mandatów?
W okręgu nr 20 do zdobycia było 12 mandatów poselskich. KO zdobyła 4 mandaty: najlepszy wynik uzyskała Kinga Gajewska, drugi był Jan Grabiec, trzeci wynik uzyskał Maciej Lasek i …ku zaskoczeniu wielu oraz samego radnego sejmiku wojewódzkiego - Piotr Kandyba, który wywalczył swój mandat z 7 miejsca. KO zabrało dwa miejsca w sejmie Prawu i Sprawiedliwości. PIS również wprowadzi 4 posłów. Głosy wyborców zdobyli: Mariusz Błaszczak, Anita Czerwińska, Piotr Uściński i Dominika Chorosińska. Dwa mandaty wywalczyła Trzecia Droga, posłami pozostaną: Bożena Żelazowska-PSL i Paweł Zalewski-Polska 2050. Jako jedyna z Nowej Lewicy do sejmu wejdzie Joanna Wicha- pielęgniarka z Warszawy. Konfederacja również wprowadzi jedną posłankę- Karinę Bosak – żonę Krzysztofa Bosaka. Pokonała jedynkę, czerwoną kartkę od wyborców dostał Janusz Korwin- Mikke. Mimo, że startował z pierwszego miejsca na liście Konfederacji i zdobył 9 836 głosów, utracił mandat poselski. Najwięcej głosów spośród wszystkich kandydatów w całym okręgu 20 zdobył Mariusz Błaszczak. Był jedynką na liście PIS i uzyskał 126 145 głosów.
W izbie wyższej parlamentu z naszego okręgu zasiądzie Michał Kamiński – kandydat Trzeciej Drogi, który dzięki Paktowi Senackiemu był jedynym kandydatem partii opozycyjnych. Uzyskał ponad 56% poparcie. – To dzięki państwu mogę pełnić funkcję senatora już drugą kadencję, wygraliśmy, idziemy do przodu, długo na to czekaliśmy – powiedział polityk w mediach społecznościowych.
Co dalej ?
W przyszłym tygodniu nowi posłowie odbiorą zaświadczenia o wyborze na następną kadencję sejmu. Ale to prezydent zdecyduje, komu powierzy zadanie tworzenia rządu. Przedstawiciele opozycyjnych partii mają nadzieję, że Andrzej Duda uszanuje wolę wyborców i zdecyduje, by władzę przejęły ugrupowania, które mają szansę na większość w parlamencie.
Napisz komentarz
Komentarze