Do zadań policjantów pełniących w tym czasie służbę będzie należało zapewnienie płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych kraju, jak i drogach prowadzących do cmentarzy. W miejscach występowania znaczących spowolnień i utrudnień policjanci będą kierować ruchem. Stosowanie się do poleceń i wskazówek funkcjonariuszy z pewnością ułatwi wszystkim poruszanie się w zatłoczonych rejonach.
Policjanci ruchu drogowego będą pomagać bezpiecznie dostać się podróżującym w miejsca, które tradycyjnie odwiedzamy w czasie świąt. Będą także reagować na popełniane wykroczenia, w szczególności te, które stanowią główną przyczynę wypadków drogowych, między innymi na przekraczanie dozwolonych limitów prędkości. Zwrócą również uwagę na stan trzeźwości i stan psychofizyczny kierujących pojazdami, a także na nieprawidłowe zachowania kierowców samochodów wobec pieszych.
Pieszych uczulamy natomiast, aby podczas korzystania z drogi mieli na uwadze własne bezpieczeństwo. Noszenie odblasków w sposób widoczny dla kierowców podniesie znacząco bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu.
Uwaga na zmienioną organizację ruchu
W celu usprawnienia dojazdu do cmentarzy wprowadzone zostaną zmiany organizacji ruchu. Warto zapoznać się z nimi jeszcze przed wyjazdem w trasę.
Z uwagi na utrudnienia, które mogą występować w tym okresie w ruchu drogowym zalecamy korzystanie z transportu publicznego. Tym bardziej, że w wielu miastach zostaną uruchomione specjalne linie kursujące z dużą częstotliwością.
Przypominamy, że w dniach: 31 października w godz. 18.00 – 22.00, 1 listopada w godz. 8.00 – 22.00, obowiązuje zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 t, z wyłączeniem autobusów oraz niektórych innych pojazdów ze względu na rodzaj wykonywanego przewozu.
W promowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym po raz kolejny włączyła się firma Screen Network S.A., która wyświetli na ekranach rozmieszczonych na terenie całego kraju spot pt. „Bezpieczeństwo na drodze – bądź odpowiedzialny”.
Pamiętajmy więc o zachowaniu rozsądku i zadbaniu o bezpieczeństwo swoje i innych, aby ten czas pamięci o zmarłych przebiegł spokojnie.
Bezpieczni na cmentarzach
Policjanci przypominają także o dużej aktywności złodziei w okresie 1 listopada. I aby uniknąć przykrych zdarzeń radzą:
- Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy większej gotówki, kosztownej biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Chwila naszej nieuwagi i mogą one paść łupem złodzieja.
- Na terenie cmentarza pilnujmy rzeczy osobistych, torebek, telefonów, itp. Nie spuszczajmy z nich wzroku, nie zostawiajmy na pomniku czy ławkach. W atmosferze zadumy i wspomnień, a także spotkań z długo niewidzianą rodziną, pozostawione bez opieki mogą stać się obiektem zainteresowania przestępców.
- Uczulmy dzieci, aby na cmentarzu nie oddalały się od rodziców czy członków rodziny. Ustalmy zasady postępowania na wypadek, gdyby zgubiły się w tłumie, a także miejsce spotkania w takiej sytuacji. Uczmy zasady, że w razie potrzeby zawsze mogą zwrócić się o pomoc do policjanta, strażnika miejskiego lub innej umundurowanej osoby, np. harcerza czy ochroniarza.
- Płacąc za zakupy "na przycmentarnych" straganach, róbmy to dyskretnie, nie ujawniając otoczeniu całej zawartości portfela. Pieniądze, karty płatnicze, dokumenty czy telefon komórkowy trzymajmy najlepiej w wewnętrznej kieszeni ubrania, co utrudni ewentualną próbę ich kradzieży.
- Korzystając ze środków transportu publicznego zachowajmy szczególną czujność, zwłaszcza przy wsiadaniu i wysiadaniu. Kontrolujmy cały czas nasze torebki czy saszetki, aby nie utracić ich w tłoku i ścisku.
- Z uwagi na możliwe korki i zatłoczone parkingi, jeśli to możliwe, korzystajmy ze specjalnie zorganizowanej komunikacji miejskiej i linii cmentarnych.
Napisz komentarz
Komentarze