Każda gmina musi skontrolować wszystkie nieruchomości niepodłączone do sieci kanalizacyjnej. Samorządy maja na to dwa lata od wejścia w życie przepisów w 2022 roku. W tym roku gminy będą musiały złożyć pierwsze sprawozdania do wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska.
W najbliższym czasie takie kontrole ruszają na terenie gminy Góra Kalwaria.
Mieszkańcy otrzymają wezwania do złożenia w Urzędzie Miasta i Gminy Góra Kalwaria dokumentów, takich jak:
Umowa z przedsiębiorcą posiadającym zezwolenie na odbiór ścieków ze zbiorników bezodpływowych, lub przydomowych oczyszczalni ścieków
Potwierdzenia odbioru nieczystości, chodzi o faktury i paragony.
W komunikacie ratusza czytamy, że odbiór takich nieczystości ze zbiornika powinien się odbywać nie rzadziej niż raz na kwartał, natomiast z przydomowej oczyszczalni ścieków nie rzadziej niż raz na rok.
W przypadku gdy okaże się, że brakuje takiej umowy lub została zagubiona należy ją jak najszybciej podpisać z jednym z przedsiębiorców, którzy posiadają zezwolenia na wywóz nieczystości. Lista firm na stronie internetowej gminy.
Urzędnicy apelują, jeśli mieszkańcy nie wiedzą jak załatwić sprawy dotyczące weryfikacji nieruchomości w zakresie pozbywania się nieczystości ciekłych ze zbiorników bezodpływowych i oraz osadu z przydomowych oczyszczalni ścieków służą pomocą.
Urząd Miasta i Gminy Góra Kalwaria poinformował:
- Mieszkańcy dostaną pismo zatytułowane „zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli.” Do zawiadomienia dołączony zostanie wzór protokołu kontroli. W zawiadomieniu wyznaczony zostanie termin, w jakim kontrola będzie przeprowadzona. Należy w tym dniu przyjechać do urzędu. W przypadku jeśli nie macie Państwo możliwości stawić się u nas w tym dniu, prosimy wcześniej o telefon z taką informacją. Następnie w wyznaczonym w zawiadomieniu terminie mieszkańcy zostaną poproszeni o dostarczenie do urzędu: umowy (wykaz podmiotów, z którymi można ją zawierać w naszej gminie), dokumentów potwierdzających odbiór nieczystości, wypełnionego w zakresie informacji które mieszkańcy posiadają załączonego do zawiadomienia protokołu. Już na miejscu, w urzędzie, pracownik wykona kopie ww. dokumentów oraz podpisze protokół kontroli, którego kopię mieszkaniec otrzyma – czytamy w komunikacie.
Mieszkańcy, którzy zostaną zawiadomieni o wszczęciu kontroli nie stawią się w urzędzie w wyznaczonym terminie, zostanie przeprowadzona kontrola na nieruchomości. Taką weryfikację na miejscu przeprowadzi komisja, , w skład których będzie wchodził funkcjonariusz straży miejskiej i upoważniony pracownik urzędu. Pracownik wraz ze strażnikiem będą posiadali przy sobie legitymacje ze zdjęciem i upoważnienie burmistrza do przeprowadzenia kontroli.
Ponad 10 milionów mieszkańców Polski nie jest podłączonych do systemu kanalizacyjnego. Jak podają raporty Najwyższej Izby Kontroli z przed trzech lat ponad 80 procent powstających w ich domach ścieków prawdopodobnie trafia do środowiska.
Czytaj też:
Napisz komentarz
Komentarze