Szczyt aktywności kleszczy określano na maj-czerwiec, a po lecie wrzesień-październik, jednak z uwagi na warunki to się zmieniło. Krótka i ciepła zima sprawiła, że już te niebezpieczne dla ludzi i zwierząt pajęczaki pojawiły się już w lutym.
– W ostatnim czasie odnotowujemy dziennie po 2-3 nowe przypadki babeszjozy – poinformowała Karolina Bort-Kiwała z Całodobowej Kliniki Weterynaryjnej OIOM VET w Piasecznie. – Psy dotknięte babeszjozą cierpią na wysoką gorączkę, ogólne osłabienie, utratę apetytu, a ich mocz przypomina ciemną herbatę. Choroba zwykle bardzo szybko się rozwija i nie leczona wg. Badań w 97% jest śmiertelna – dodaje.
Na szczęście w porę wykrytą chorobę odkleszczową u psów czy kotów można leczyć farmakologicznie. Gdy przebieg choroby ma agresywny charakter, wykonywana jest transfuzja krwi.
Jak uniknąć ukąszenia?
Co zrobić, aby uniknąć cierpienie zwierzęcia i jego leczenia? – Aby zminimalizować ryzyko ukąszenia przez kleszcze należy dokładnie sprawdzać sierść podopiecznych po każdym spacerze, stosować preparaty odstraszające i zabijające kleszcze takie jak obroże, tabletki – które mają różne czasy i sile działania, bądź preparaty typu spot-on – radzi Karolina Bort-Kiwała. – Preparaty o sprawdzonej skuteczności dostępne są w placówkach weterynaryjnych.
Kleszcze to także zagrożenie dla człowieka. Pajęczaki te mogą nas zarazić nie tylko boreliozą, czy wywołać kleszczowe zapalenie mózgu, ale też innymi, chodź rzadziej spotykanymi chorobami. Dlatego wybierając się do lasu czy parku warto zabezpieczyć się przed tymi pajęczakami. Przede wszystkim należy wybrać odzież z długimi rękawami i nogawkami, a na głowę założyć czapkę. Obuwie powinno zakrywać stopy. Warto wybrać ubranie w jasnych kolorach, bo łatwo zauważymy na nim kleszcza. Ważne jest też zastosowanie preparatów odstraszających pajęczaki.
Coraz więcej chorych
Co roku wzrasta liczba zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego — Państwowego Zakładu Higieny w Polsce w 2022 r. stwierdzono 445 zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu. W roku ubiegłym do 15 kwietnia zachorowało 47 osób - trzykrotnie więcej niż w analogicznym okresie 2022 roku.
W 2022 r. odnotowano 17 338 zachorowań na boreliozę, rok później ponad 25 tysięcy.
Napisz komentarz
Komentarze