Przypomnijmy, w 2022 roku na Trakcie Wareckim (ulica Gościniec Warecki), mimo protestów mieszkańców i aktywistów, przebudowano część Traktu Wareckiego. Zdaniem przeciwników inwestycji, trasa straciła przez to swój turystyczny charakter, a ważny korytarz migracyjny zwierząt został przecięty ruchliwą drogą. Jak podnoszą, obecna organizacja ruchu na trakcie zagraża bezpieczeństwu wszystkim użytkownikom ruchu, brakuje na niej efektywnych rozwiązań dla rowerzystów i pieszych. Wskazują też, że główny dokument strategiczny inwestycji, czyli karta informacyjna przedsięwzięcia (KIP), zawierała błędną prognozę ruchu kołowego, z której wynikało, że drogą przejeżdżać będą 102 pojazdy na dobę. Badania natężenia ruchu wykazały bowiem, że w ciągu doby Traktem Wareckim porusza się do 1200 pojazdów.
Ponadto w KIP nie uwzględniono występowania korytarza migracyjnego dla zwierzą, a wpływ inwestycji na środowisko oceniono jako znikomy.
Od początku marca trwa zbieranie podpisów pod petycją „Bezpieczny Trakt Warecki – dla środowiska i społeczności!”. Jej postulaty skierowane są do lokalnych władz powiatu i gminy Piaseczno oraz Dyrekcji Chojnowskiego Parku Krajobrazowego. Petycja dostępna jest TUTAJ
Ponadto 2 kwietnia (wtorek) odbędzie się debata dotycząca sytuacji na Trakcie Wareckim. W pierwszej części spotkania prelegenci przedstawią wartości historyczne i przyrodnicze obszaru, a także wyniki i rekomendacje dotyczące badań zrealizowanych w ramach projektu " Trakt Warecki - interwencja dla środowiska i społeczności" tj. opinia herpetologiczna, pomiary prędkości i audyt bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD).
W drugiej części wydarzenia przewidziano dyskusję "Co dalej z Traktem Wareckim?". Udział w nim zapowiedzieli obecni włodarze oraz kandydaci do władz samorządowych.
Spotkanie odbędzie się w Centrum Edukacyjno- Multimedialnym, ul. Jana Pawła II 55, 05-500 Piaseczno (Sala wystawowo-widowiskowa na parterze ) w godz. 17.00 – 20.00.
Spotkanie będzie transmitowane na żywo. Wydarzenie realizowane w ramach projektu " Trakt Warecki - interwencja dla środowiska i społeczności" przez Lokalną Organizację Turystyczną Wrota Karpat Wschodnich w partnerstwie z Fundację Dziedzictwo Przyrodnicze i Fundacją Alarm dla Klimatu. Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Napisz komentarz
Komentarze