𝗥𝗮𝗸 𝗽𝗶𝗲𝗿𝘀𝗶 𝘀𝘁𝗮𝗻𝗼𝘄𝗶 𝗼𝗸𝗼ł𝗼 𝟮𝟯 procent 𝘄𝘀𝘇𝘆𝘀𝘁𝗸𝗶𝗰𝗵 𝘇𝗮𝗰𝗵𝗼𝗿𝗼𝘄𝗮𝗻́ 𝗻𝗮 𝗻𝗼𝘄𝗼𝘁𝘄𝗼𝗿𝘆 złośliwe 𝘂 kobiet w Polsce. Według specjalistów, regularnie wykonywana mammografia pozwala wykryć ewentualne nieprawidłowości we 𝘄𝗰𝘇𝗲𝘀𝗻𝘆𝗺 𝘀𝘁𝗮𝗱𝗶𝘂𝗺, 𝗰𝗼 𝘇𝘄𝗶𝗲̨𝗸𝘀𝘇𝗮 𝘀𝘇𝗮𝗻𝘀𝗲̨ 𝗻𝗮 całkowite 𝘄𝘆𝗹𝗲𝗰𝘇𝗲𝗻𝗶𝗲.
Mammobus dla mieszkanek Lesznowoli
Już we wtorek kobiety od 45 do 74 roku życia, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonywanej mammografii, będą mogły ją wykonać za darmo. Mammobus stanie przy Urzędzie Gminy (ul. Gminnej 60), a badanie dla chętnych pań zostanie wykonane bezpłatnie, w ramach NFZ.
Aby skorzystać z bezpłatnej mammografii, należy jedynie wcześniej dokonać rejestracji pod numerem telefonu 58 767 34 44. Na miejscu trzeba mieć dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość.
Pokonać bariery
Z możliwości wykonania w przesiewowych badaniach mammograficznych w kierunku raka piersi korzysta zaledwie ok. 50 proc. uprawnionych do nich Polek. W Unii Europejskiej średnia to 66 proc. W efekcie w naszym kraju ok. 40 proc. nowotworów piersi wykrywanych jest na wczesnym etapie. Średnia unijna to ok. 50 proc.
- Cieszę się, że dzięki współpracy z NFZ możemy pomóc kobietom także z mniejszych miejscowości, dla których kilometry czasem okazują się barierą nie do pokonania, a przecież ceną jest ich zdrowie i życie - mówi Dorota Sepko, wiceprezes Stowarzyszenia Moja Mammografia.
Jeden z najnowocześniejszych mammografów
Jak podkreślają organizatorzy badań w Lesznowoli, wizyta nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Na miejscu znajduje się poczekalnia oraz przebieralnia. Samo badanie polega na wykonaniu czterech zdjęć rentgenowskich, po dwa każdej piersi. W trakcie pierś jest lekko uciskana przez mammograf. Dzięki uzyskanym w ten sposób obrazom lekarz jest w stanie ocenić stan i utkanie piersi oraz wykryć ewentualne zmiany. Podczas wizyty o komfort pacjentki dba technik elektroradiologii.
- Warto skorzystać z badania w mammobusie, ponieważ dysponujemy jednym z najnowocześniejszych i najdokładniejszych sprzętów, jaki jest dostępny na rynku. Rocznie nasi elektroradiolodzy wykonują ponad 210 tysięcy takich badań – zapewnia Andrzej Stencel, prezes Geneva Trust sp. z o. o.
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze