Jakie leki na rwę kulszową warto stosować?
Jednym z najważniejszych sposobów łagodzenia dolegliwości bólowych pozostaje stosowanie środków farmakologicznych. Odpowiednio dobrane leki przeciwbólowe mogą pozwolić na szybszy powrót do codziennych obowiązków i aktywności. Najczęściej stosowane są niesteroidowe leki przeciwzapalne. Wysoką skutecznością cieszy się także maść na rwę kulszową z dodatkiem kamfory, mentolu oraz olejku eukaliptusowego. Naturalne substancje wykazują działanie znieczulające oraz pomagają w zmniejszaniu obrzęków.
W uzasadnionych przypadkach pacjenci mogą zdecydować się na przyjęcie zastrzyków przeciwbólowych, które wykazują wyjątkowo wysoką skuteczność. Lek podawany jest bezpośrednio w kręgosłup, dzięki czemu natychmiast uśmierza ból. Jego działanie znieczulające może działać nawet do kilku dni, co znacznie podnosi jakość życia pacjentów cierpiących na najsilniejsze dolegliwości. Co więcej, w zastrzykach domięśniowych można podawać również niesteroidowe leki przeciwzapalne. Ich czas działania jest jednak znacznie krótszy.
Fizjoterapia – skuteczny sposób na rwę kulszową
Na ból towarzyszący rwie kulszowej pomaga również rehabilitacja. Najczęściej lekarze zalecają naświetlania oraz zabiegi z użyciem pola magnetycznego, które należy powtarzać przez okres 7-10 dni. W stanach przewlekłych fizjoterapia może jednak trwać nawet do kilku tygodni. Fizjoterapeuci często decydują się na wprowadzenie terapii manualnej oraz masażu kręgosłupa, które nie stanowią podstawy terapii, mogą jednak przyspieszyć proces rekonwalescencji. Głównym celem zabiegów jest rozluźnienie mięśni.
Pacjenci powinni zdecydować się na wykonywanie ćwiczeń. Kinezyterapia, czyli leczenie ruchem, stanowi przy tym ważne narzędzie profilaktyczne, które uchroni nas przed kolejnym atakiem rwy kulszowej. Do najczęściej wykonywanych ćwiczeń należą wyprosty McKenziego. Pomocny może okazać się kinesiotaping, który polega na przyklejaniu do skóry pacjenta specjalnych plastrów, ułatwiających utrzymanie prawidłowej postawy.
Jakie domowe sposoby na rwę kulszową warto stosować?
W przypadku ataku rwy kulszowej warto sięgnąć także po domowe sposoby, które pomogą w łagodzeniu bólu. Przydatne mogą okazać się zimne i ciepłe okłady. Chłodna temperatura sprawdzi się w czasie najsilniejszego zaostrzenia objawów oraz złagodzi stan zapalny. Następnie możesz zdecydować się na stosowanie rozgrzewających okładów, które pomogą w rozluźnieniu mięśni. Alternatywnym wyborem będą ciepłe kąpiele z dodatkiem olejków eterycznych. W tym celu najlepiej spiszą się te z kadzidłowca, tymianku, oregano oraz mięty pieprzowej.
Zadbaj także o profilaktykę. Doskonałym pomysłem będzie zakup średniotwardego materaca, który będzie stanowić najlepsze podparcie dla kręgosłupa oraz stosowanie poduszki ortopedycznej, która pomoże zachować właściwą postawę ciała w czasie snu. Pamiętaj również o wprowadzeniu do swojego jadłospisu produktów spożywczych o działaniu przeciwzapalnym. W ten sposób kompleksowo zatroszczysz się o swoje zdrowie, zmniejszając ryzyko wystąpienia kolejnego ataku.
Napisz komentarz
Komentarze