Reklama

Ochronić ludzi i zwierzęta. Będą zmiany na ważnej drodze?

Piaseczno/Prażmów. We wtorek w starostwie powiatowym grupa mieszkanek i aktywistek złożyła na ręce starosty Ewy Lubianiec petycję w sprawie podjęcia działań na Gościńcu Wareckim, zwanym też Traktem Wareckim.
Ochronić ludzi i zwierzęta. Będą zmiany na ważnej drodze?

Źródło: Alarm dla Klimatu

Gościniec Warecki to droga powiatowa w Chojnowskim Parku Krajobrazowym, biegnąca wzdłuż rzeki Czarnej, łącząca gminę Piaseczno z gminą Prażmów. Jeszcze nie tak dawno była głównie szlakiem turystycznym, którym sporadycznie przemieszczały się samochody. To także szlak, przez który przemierzają dzikie zwierzęta. Jesienią 2022 roku drogę gruntową zamieniono w asfaltowy szlak, którym jeździ nawet 800 aut na dobę. 

Gościniec tuż przed asfaltowaniem w 2022 roku/fot. AŻ

Ochronić ludzi i zwierzęta

Pod petycją w sprawie zmian na Trakcie Wareckim podpisało się blisko 1700 osób. Wnioskowano w niej m.in. o uspokojenie ruchu poprzez wprowadzenie rozwiązania polegającego na przekroju „2 minus 1” oraz wprowadzenie wbudowanych w jezdnię skutecznych progów zwalniających w rekomendowanym typie i rozstawie. 

Mieszkańcy i aktywiści z Alarmu dla Klimatu chcą też m.in. wprowadzenia strefy ograniczenia prędkości do 30 km/h na całym odcinku asfaltowego traktu oraz obniżenia kategorii drogi z powiatowej na gminną oraz wprowadzenie rozwiązań technicznych dla migrujących gatunków. 

Zagrożenie dla wszystkich

Kontrowersyjnej inwestycji nie udało się zatrzymać. W 2023 roku wyglądała, jak na zdjęciu / fot. AŻ

Zdaniem ekspertów, którzy badali sytuację na Trakcie Wareckim po jego wyasfaltowaniu, droga stwarza zagrożenie dla wszystkich użytkowników drogi, w szczególności pieszych i rowerzystów. – Chcemy zmian, zanim dojdzie do jakiejś tragedii – tłumaczą autorzy petycji. Jak przyznają, czekali z wręczeniem petycji do wyborów samorządowych. – Z ulgą przyjęliśmy informację, że nowym starostą została Pani Ewa Lubianiec. Pani Ewa była jedynym reprezentantem starostwa na kwietniowej debacie o Trakcie Wareckim w CEM, gdzie zostały przedstawione wyniki audytu bezpieczeństwa. Jako jedyna z ramienia starostwa zabrała głos w tej sprawie. Wówczas jeszcze jako członek zarządu starostwa, złożyła deklarację iż temat traktu będzie nagłaśniać, niezależnie od tego, jaką funkcję będzie pełnić w przyszłości, podejmie starania by zapewnić bezpieczeństwo na trakcie – i ludziom i przyrodzie – podkreślają. – Mówiła o kryzysie dialogu i chęci jego zażegnania. Dzisiaj więc w gronie osób reprezentujących "Porozumienia dla Traktu Wareckiego " (to porozumienie 21 organizacji – przyp. red.),  z nadzieją poszłyśmy złożyć na ręce Ewy Lubianiec petycję podpisana przez 1689 osób – dodają. 

Początek procesu naprawczego?

Oprócz przedstawicieli Alarmu dla Klimatu, który protestował przeciwko asfaltowaniu drogi jeszcze przed inwestycją,  ze starostą spotkały się także przedstawicielki takich organizacji jak Towarzystwo Przyjaciół Zalesia Dolnego, Stowarzyszenie Przyjaciół Zalesia Górnego, Stowarzyszenie Użytkowników Osiedla "Chata za Miastem" (ul. Gościniec Warecki), a także Eko Babki. Obecna była również radna Rady Miejskiej w Piasecznie Izabella Górzyńska. 

– Spotkanie przebiegło w milej atmosferze, otrzymaliśmy zapewnienie, iż deklaracje z debaty są w mocy. Ustaliliśmy jakie kroki należy podjąć, by doprowadzić do rozpoczęcia procesu wdrażania rekomendacji ekspertów. Mamy nadzieję, że to spotkanie to początek procesu naprawczego, tak by Trakt Warecki stał się z powrotem bezpieczny dla środowiska i społeczności lokalnej – podsumowuje Anna Kolińska z Alarmu dla Klimatu.

CZYTAJ TEŻ: 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Pit 19.05.2024 08:27
Piaseczno jest najbardziej nie przyjazną gminą jaką widziałem, nastawioną na wyłącznie na zysk i kolesiostwo

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama