Reklama

Konsekwencje zastrzeżenia numeru PESEL – tego się nie spodziewasz!

Od 1 czerwca 2024 r. zmieniły się przepisy dotyczące zastrzeżenia numeru PESEL. Koniecznie sprawdź, na czym polegają i czy warto skorzystać z usługi.
Konsekwencje zastrzeżenia numeru PESEL – tego się nie spodziewasz!
Uwaga na oszustów

Źródło: Fot. Gmina Parzęcin

Kradzież numeru PESEL jest ogromnym problemem. Dlatego najlepiej go zastrzec. Jednak zastrzeżenie takiego numeru niesie za sobą pewne konsekwencje. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę podczas zastrzegania numeru PESEL w kontekście nowych przepisów obowiązujących od 1 czerwca 2024 roku. 

  • Zastrzeżenie numeru PESEL – dlaczego warto to zrobić
  • Konsekwencje zastrzeżenia numeru PESEL
  • Procedura zastrzeżenia numeru PESEL
  • Jak cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL

Zastrzeżenie numeru PESEL – dlaczego warto to zrobić

Od listopada 2023 roku istnieje możliwość zastrzeżenia swojego numeru PESEL. Z usługi może skorzystać każdy pełnoletni mieszkaniec Polski. PESEL warto zastrzec przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Zgodnie z nowymi przepisami od 1 czerwca wszystkie instytucje finansowe (na przykład banki i firmy pożyczkowe), operatorzy komórkowi oraz notariusze mają obowiązek sprawdzić, czy podany przez klienta numer PESEL nie został zastrzeżony. Dzięki temu osoba, która skorzystała z usługi, ma pewność, że nikt w jej imieniu nie weźmie pożyczki ani nie podpisze umowy na nowy abonament telefoniczny.

Mówiąc prościej, kiedy oszust spróbuje wziąć na nas pożyczkę i poda nasz PESEL w banku, to placówka ma obowiązek sprawdzić, czy numer nie został wcześniej przez nas zastrzeżony. Gdyby placówka zaniechała tego obowiązku i złodziej dostałby wymarzone pieniądze, to my nie mielibyśmy obowiązku spłacać zadłużenia.

Konsekwencje zastrzeżenia numeru PESEL

Oczywiście zastrzeżenie PESEL wiąże się również z utrudnieniami. Póki numer jest zablokowany, my również nie możemy podpisać żadnej umowy w wyżej wymienionych instytucjach. To znaczy, że między innymi nie uda nam się załatwić żadnej sprawy w banku czy u operatora komórkowego. Nie uda nam się również podpisać żadnej umowy notarialnej. Aby móc skorzystać z tych usług, będziemy zmuszeni odblokować numer PESEL, chociażby na krótki czas podpisywania dokumentów.

Procedura zastrzeżenia numeru PESEL

PESEL można zastrzec za pomocą serwisu lub aplikacji mObywatel albo w urzędzie gminy. Usługa cieszy się dużym zainteresowaniem.

- Przychodzi do nas wiele osób, aby zastrzec PESEL. Wszyscy boją się zostać ofiarami oszustw. Najwięcej mieszkańców pojawiło się w poprzednim roku, kiedy w mediach mówiono o tej możliwości oraz na początku czerwca, kiedy zmieniły się przepisy. Wówczas przychodziły do nas takie fale osób zainteresowanych, ale cały czas ktoś się pojawia w tej sprawie. W większości są to osoby starsze, jednak zdarzają się też młodsi, którzy przyznają, że nie ufają aplikacji mObywatel i chcą mieć pewność, że PESEL zostanie zastrzeżony. Sama procedura jest bardzo prosta. Petent podaje nam dowód, my drukujemy wniosek, który musi podpisać. Na koniec mieszkaniec dostaje jeszcze potwierdzenie z dokładną datą i godziną, kiedy PESEL został zastrzeżony. 

Jak cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL

Procedura cofnięcia zastrzeżenia działa identycznie jak procedura zastrzegania. Warto pamiętać, że numer można odblokować najwcześniej pół godziny po zastrzeżeniu – powiedziała nam przedstawicielka urzędu miasta w Piastowie.

Usługa zastrzeżenia PESEL jest całkowicie darmowa. Każdy może zablokować i odblokować swój numer tyle razy, ile chce.

Niestety obecnie oszuści są bardzo aktywni. Wielu z nich stara się zdobyć nasze dane. Wykorzystują w tym celu fałszywe strony internetowe lub złośliwe oprogramowanie, które instaluje się w naszych komputerach po otwarciu załącznika w wiadomości mailowej. Niektórzy złodzieje dzwonią do swoich ofiar i podając się za pracowników banku, urzędników lub policjantów, starają się nakłonić je do przekazania wrażliwych danych. Za pomocą tak wyłudzonych informacji, przestępcy mogą nas okraść.

Dlatego dodatkowa ochrona przed oszustami może być bardzo przydatna. Każdy, kto skorzysta z usługi zablokowania danych, będzie mógł być spokojniejszy o to, że skradziony numer PESEL nie zostanie wykorzystany wbrew jego woli.

Zobacz także:

 

 

Ankieta: Konsekwencje zastrzeżenia numeru PESEL – tego się nie spodziewasz!

Czy uważasz, że zastrzeżenie numeru PESEL to dobry pomysł?


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Młynarczyk 20.06.2024 16:54
No ale że czego się nie spodziewam?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama