W niedzielę zakończyła się objazdowa edycja jednego z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych na świecie WATCH DOCS.
Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie trwa od 2003 roku. Partnerzy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Społecznego Instytutu Filmowego wybierają filmy z ostatniej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Powstaje także własny program imprez towarzyszących, takich jak happeningi, wystawy fotografii czy wykłady z ekspertami. W 2016 roku 14. OFF WATCH DOCS odwiedził i odwiedzi blisko 40 miast, w tym w okolicy Warszawy tylko Górę Kalwarię.
Festiwal w większości odbywał się w Kinie Uciecha, a współorganizatorami był Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii oraz Gmina Góra Kalwaria.
Festiwalowi towarzyszyły różne wydarzenia, których organizatorem była również Biblioteka Publiczna w Górze Kalwarii. Od niedzieli 9 października do wtorku 11 października na rynku miały miejsce happeningi promujące II Dzień Różnorodności Kulturowej, który również na rynku odbył się 13 października. W te dni można było oglądać w centrum miasta wystawę plenerową Dzieci i świat. Odbył się także konkurs z nagrodami. W tygodniu Biblioteka Publiczna prowadziła zajęcia dla przedszkoli „Bajki świata”, a Amnesty International prowadziła warsztaty dla szkół pod hasłem „Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi – warsztat o dyskryminacji” oraz „Migracje na świecie i w Europie”). W trakcie Festiwalu odbyła się także wystawa fotografii podróżnika Jana Czempińskiego oraz spotkanie z nim.
Festiwal rozpoczął się w czwartek od wykładu Marcina Góreckiego z Warszawskiego Zespołu Edukacji Amnesty International i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych o prawach człowieka.
Z uwagi na rangę Festiwalu WATCH DOCS, na filmy wybrane przez organizatorów zawsze można iść w ciemno. Dokumenty na Festiwalu w Górze Kalwarii były ciekawe, poruszające i skonstruowane tak, aby działać na emocje. Choć traktowały o bardzo trudnych tematach, były w swej wymowie dość proste i niewymagające, z kolei na pewno pozostały w pamięci widzów.
Wydaje się jednak, że w kontekście obecnej sytuacji Europy, a także Góry Kalwarii, która jako jedyne miasto w powiecie wyszła na ulice w proteście przeciwko przyjmowaniu uchodźcom (bo też jako jedyna Gmina ma na swoim terenie ośrodek dla uchodźców), najważniejszy był ostatni dzień Festiwalu. Puszczane były filmy pokazujące życie w obozie syryjskich uchodźców w Jordanii oraz o sytuacji z migrantami z Sudanu i Erytrei na włoskim wybrzeżu. Wyświetlony został także film o katastrofie łodzi przewożącej 500 Erytrejczyków, która wydarzyła się 3 lata temu koło Lampedusy. Na zakończenie odbył się wykład, a raczej rozmowa z Agnieszką Kosowicz, prezeską Fundacji Polskie Forum Migracyjne, która opowiadała m.in. o tym, że zrezygnowała z pracy dziennikarza po wyjeździe na konflikt w Kosowie i o tym, że widziała zbyt wiele. Zaznaczyła także, że uchodźcy to właśnie ludzie, którzy widzieli za dużo.
Góra Kalwaria może być dumna, że Festiwal o takiej randze zawitał do jej kina.

Napisz komentarz
Komentarze