Reklama

Mieszkańcy odpowiedzieli na apele zbiórek

W całym powiecie ruszyły zbiórki dla poszkodowanych w związku z powodziami. Na odpowiedź mieszkańców nie trzeba było długo czekać!
Mieszkańcy odpowiedzieli na apele zbiórek

Źródło: Gmina Konstancin-Jeziorna

W Konstancinie-Jeziornie dary spływały przez cały dzień. Gmina na bieżąco relacjonowała akcję w swoich mediach społecznościowych, informowała, co należy przynosić. Poza samymi produktami dla powodzian potrzebne były też kartony do pakowania przyniesionych rzeczy. Zebrane dary już wieczorem wyruszyły do Lądka-Zdroju. 

W Tarczynie uruchomiono trzy miejsca zbiórki darów: ZS Tarczyn, OSP Tarczyn i Gminny Ośrodek Kultury i Sportu.

– W obliczu tragicznej sytuacji związanej z powodzią solidaryzujemy się z wszystkimi, którzy ucierpieli na skutek żywiołu. W związku z tym wczoraj uruchomiliśmy akcję pomocy powodzianom, aby wesprzeć tych, którzy stracili domy, dobytek oraz dostęp do podstawowych środków do życia. Zbiórka potrwa do 19 września, a zebrane dary będą sukcesywnie przekazywane do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Piasecznie, z którego to miejsca dary pojadą do potrzebujących – poinformowała gmina Tarczyn.

Zbiórka darów w Konstancinie, fot. Gmina Konstancin-Jeziorna

Także Lesznowola łączyła się w pomoc powodzianom.

– Prosimy o przynoszenie darów według podanej listy najbardziej potrzebnych produktów, która będzie na bieżąco aktualizowana. Uwaga - nie prowadzimy zbiórki odzieży! Gminna akcja jest skoordynowana z działaniami Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Piasecznie – dary będą sukcesywnie przekazywane do Piaseczna, a następnie transportem zorganizowanym przez Wojska Obrony Terytorialnej, do najbardziej poszkodowanych gmin z Dolnego Śląska i Opolszczyzny – poinformował urząd gminy Lesznowola.

Dary można oddawać do OSP Mroków, OSP Nowa Wola, OSP Zamienie i magazynu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Janczewicach.

W Prażmowie mieszkańcy mogą przynosić dary do Urzędu, OSP Uwieliny, OSP Nowy Prażmów i Bawialni Leśny Kącik. Wójt Prażmowa, Michał Kmiecik, podziękował mieszkańcom za szybką reakcję na apel o pomoc.

– Zaczęliśmy mocnym uderzeniem. Po skończonym dniu pełen darów bus odjechał z urzędu do miejsca przeładunku. Dziękuję Państwu bardzo za Wasze wielkie serca, włączają się wszyscy, również z propozycjami noclegów w zachodniej Polsce – napisał w mediach społecznościowych.

fot. Gmina Prażmów, wójt Michał Kmiecik

O zaangażowaniu w powiecie piaseczyńskim wspomniał też w swoich mediach społecznościowych poseł Piotr Kandyba.

– W gminie Piaseczno dary zbieramy także w wielu szkołach i przedszkolach, sołectwach, firmach, klubach i organizacjach pozarządowych - dziękuję bardzo za Wasze zaangażowanie i dary! – napisał Piotr Kandyba.

Straż Miejska w Piasecznie przy ul. Czajewicza do piątku prowadzi zbiórkę karmy dla zwierząt z terenów dotkniętych powodzią. Dary można przynosić w godzinach 6.00-22.00.

Natomiast starostwo powiatowe informuje, że prowadzą zbiórkę w porozumieniu z wójtem Kłodzka.

– We współpracy z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz w porozumieniu z Wójtem Kłodzka, zainicjowaliśmy akcję pomocy dla terenów dotkniętych tragicznymi powodziami. W ramach tej akcji uruchamiamy Magazyn Centralny, który będzie miejscem zbiórki niezbędnych rzeczy dla mieszkańców Kłodzka i okolic. Magazyn Centralny znajduje się w budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Staszica 19 w Piasecznie i będzie funkcjonował w godz. 8:00-18:00 do czwartku 19 września. W piątek konwój z darami wyruszy do Kłodzka. Magazyn będzie dostępny dla organizatorów zbiórek w poszczególnych gminach naszego powiatu oraz dla wszystkich Państwa – mieszkańców, którzy zechcą wziąć udział w zbiórce – poinformowało starostwo.

Dodatkowo dodało, jakie produkty w Kłodzku są teraz najbardziej potrzebne:

  • Łopaty, grabie, buty gumowe, rękawice robocze, okulary ochronne, maseczki,
  • Środki czystości (chemia gospodarcza),
  • Środki higieny osobistej,
  • Nieużywana bielizna, pościel,
  • Karma dla zwierząt,
  • Produkty spożywcze o długim terminie przydatności do spożycia oraz produkty gotowe do spożycia.
fot. Facebook Piotr Kandyba

Zbiórki trwają też w Ochotniczych Strażach Pożarnych.

– Nie zwalniamy tempa! Dziś do głównego punktu zbiórki darów dla powodzian w Piasecznie wysłaliśmy dwa pełne auta dostawcze. Dziękujemy za Wasze wsparcie i zaangażowanie! Dobro powraca - napisali na Facebooku strażacy z OSP Złotokłos wczoraj wieczorem.

Co przynosić?

Warto wiedzieć, jakie dary przynosić na zbiórki, by pomóc potrzebującym w sposób mądry i rozsądny.

  • Żywność o długim terminie przydatności, w tym konserwy, pasztety, jedzenie w puszkach, pakowane próżniowo, kawa, herbata, żywność instant, cukier, batony energetyczne
  • Woda w butelkach
  • Środki medyczne: bandaże, opatrunki, plastry, płyny antyseptyczne
  • Środki higieniczne: papier toaletowy, mokre chusteczki, podpaski, pieluchy dla dzieci i osób starszych, mydła, szampony, proszki do prania, szczoteczki i pasty do zębów, kosmetyki dla niemowląt, żele pod prysznic, chemię gospodarczą
  • Sprzęt: baterie, latarki, kuchenki turystyczne, agregaty prądotwórcze, osuszacze, powerbanki, ładowarki uniwersalne
  • Śpiwory, karimaty, koce termiczne
  • Karma dla zwierząt

    fot. gmina Konstancin-Jeziorna

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama