Radny w interpelacji zwraca uwagę na fakt, że problemy ze zdrowiem psychicznym pojawiają się coraz częściej u młodych ludzi.
– Statystyki wskazują na dramatyczny wzrost zaburzeń psychicznych u dzieci i młodzieży, depresji, lęków i innych problemów psychicznych wśród młodych ludzi. Wymaga to szybkiej i profesjonalnej interwencji – podkreślił Maciej Dłużniewski.
Dodał równie, że na terenie gminy Piaseczno oferta lekarzy specjalistów w dziedzinie psychiatrii i psychologii jest ograniczona.
– Obecnie dzieci i młodzież z problemami psychicznymi często muszą czekać miesiącami na wizytę u psychiatry lub psychologa, co opóźnia proces diagnozy i leczenia. Brak wystarczającej liczby placówek oraz lekarzy w Gminie Piaseczno sprawia, że rodzice często muszą szukać pomocy daleko od miejsca zamieszkania, co dodatkowo obciąża zarówno dzieci, jak i ich opiekunów. Funkcjonująca na terenie Piaseczna zarówno Poradnia Zdrowia Psychicznego w Zalesiu Górny, jak też EZRA UKSW nie zabezpieczana potrzeb dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym. Dostęp do poradni Ezra UKSW dla dzieci rozwijających się w spektrum autyzmu jest nadal utrudniony. Brak odpowiedniej opieki psychologicznej i psychiatrycznej w młodym wieku może prowadzić do pogłębiania się problemów zdrowotnych w dorosłości, co skutkuje wyższymi kosztami społecznymi i zdrowotnymi w przyszłości. Wczesna diagnoza i interwencja są kluczowe dla minimalizacji tych zagrożeń – brzmi fragment interpelacji.
Temat jest ważny
Temat zdrowia psychicznego jest ostatnio często podejmowany w całym powiecie, widać więc, że jest to kwestia ważna dla lokalnej władzy.
– Poradnia zdrowia psychicznego nie tylko pomoże dzieciom i młodzieży, ale również ich rodzicom i opiekunom, którzy w sytuacjach kryzysowych często nie wiedzą, gdzie szukać pomocy. Placówka tego typu może oferować również wsparcie informacyjne i terapeutyczne dla rodzin, co wpłynie na poprawę dobrostanu całych rodzin – zaznacza radny Maciej Dłużniewski.
Odpowiedź wiceburmistrz
Na interpelację radnego odpowiedziała przywołana w piśmie Hanna Kułakowska-Michalak. Wiceburmistrz podkreśla, że gmina nie ma podstaw prawnych do utworzenia takowej poradni. Leży to w kompetencjach starosty, wojewody lub Ministra Zdrowia.
– Szkoły jako podmioty działające na rzecz wsparcia dzieci i młodzieży współpracują z piaseczyńską poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w zakresie udzielania doraźnej pomocy przez nauczycieli specjalistów – dodaje wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak.
Radny komentuje
Poprosiliśmy radnego Macieja Dłużniewskiego o komentarz odpowiedzi na jego interpelację.
– Trudno w tym temacie o komentarz. Zgłosili się do mnie mieszkańcy, rodzice dzieci, którzy poszukują wsparcia i pomocy. Temat trudnego dostępu do specjalistów, w tym psychiatrów dla dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym, jest podnoszony od wielu lat przez różne środowiska. Dla mnie jako radnego, ale także z perspektywy bycia rodzicem, jest to kwestia wrażliwości na potrzeby tych rodziców, a przede wszystkim dzieci. Odnosząc się do samej odpowiedzi na interpelację, chciałbym podkreślić, iż jest sprzeczna z rzeczywistością. W pobliskiej miejscowości, w Gminie Tarczyn, funkcjonuje Poradnia Zdrowia Psychicznego prowadzona przez samorząd gminny. Nie ma żadnych podstaw prawnych, które obligują prowadzenie takiej poradni tylko przez powiat czy wojewodę. Wydaje się też błędne wskazanie przez Panią Wiceburmistrz Hannę Kułakowską-Michalak, aby Ministerstwo Zdrowia miało uprawnienia do prowadzenia i zarządzanie taką poradnią na terenie Gminy Piaseczno – powiedział nam radny.
Dodatkowo Maciej Dłużniewski podkreślił, że liczy na to, że starostwo w jakiś sposób podejmie temat poradni i będzie działać na rzecz jej utworzenia.
– Obserwując kampanię przedwyborczą obecnej Pani Starosty Ewy Lubianiec i Jej deklaracje w obszarze wsparcia psychicznego, domniemam, że na pewno znajdzie jakieś rozwiązanie.
Uważam, że jeżeli Gmina Piaseczno widzi i zauważa trudności w uruchomieniu Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, to powinna sama się zwrócić o wsparcie do Powiatu Piaseczyńskiego, a nie liczyć na dalszą inicjatywę w tym temacie mieszkańców czy radnych. Podkreślę, że oba samorządy podpisały się ponownie w tym roku pod deklaracją Aliansu Przeciwko Depresji i sam fakt deklaracji powinien być już zobowiązujący do działania i wparcia najmłodszych mieszkańców Piaseczna – dodaje radny Maciej Dłużniewski.
Napisz komentarz
Komentarze