Przypomnijmy, że temat poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży poruszył w interpelacji do burmistrza radny Maciej Dłużniewski. Radny wskazywał, że problemy zdrowotne w tej sferze dotykają coraz młodszych ludzi.
– Statystyki wskazują na dramatyczny wzrost zaburzeń psychicznych u dzieci i młodzieży, depresji, lęków i innych problemów psychicznych wśród młodych ludzi. Wymaga to szybkiej i profesjonalnej interwencji – podkreślił Maciej Dłużniewski w interpelacji.
Odpowiedź na jego pismo wystosowała wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak, która podkreślała, że gmina nie ma podstaw prawnych do utworzenia takowej poradni. Leży to w kompetencjach starosty, wojewody lub Ministra Zdrowia.
– Szkoły jako podmioty działające na rzecz wsparcia dzieci i młodzieży współpracują z piaseczyńską poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w zakresie udzielania doraźnej pomocy przez nauczycieli specjalistów – dodaje wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak.
Starostwo odpowiada
Innego zdania co do utworzenia poradni jest starostwo.
– Gminy jak najbardziej mają prawo i możliwości utworzenia Poradni Zdrowia Psychicznego (choćby w ramach SPZOZ), czego przykładem jest gmina Tarczyn i Tarczyńskie Centrum Medyczne. Natomiast powiat nie posiada placówek medycznych, w ramach których miałby podpisany kontrakt z NFZ i mógłby utworzyć takie poradnie. W zamian staramy się wspierać te istniejące, jak np. Ezra czy Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego. Starostwo nie prowadzi zatem rozmów z gminą na temat utworzenia takowej Poradni – przekazała nam Joanna Krzyżewska z Biura Promocji Powiatu.
Zdrowie najważniejsze
Dodatkowo otrzymaliśmy komentarz od Maćka Skury z Fundacji AleKlasa, który od kilku lat prowadzi grupy wsparcia dla rodziców, szczególnie dla rodziców dzieci w spektrum autyzmu, Zespołem Aspergera, ADHD. Zauważa on, że problemy związane ze zdrowiem psychicznym są coraz częściej diagnozowane u młodych pacjentów.
– Obserwujemy w Polsce znaczący wzrost problemów zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży (depresja, lęki, uzależnienia, zaburzenia odżywiania itd.), a szybkie zdiagnozowanie i pomoc pozwala na niepogarszanie stanu zdrowia psychicznego młodego pokolenia. Mamy niedobór placówek specjalistycznych (specjalistów również), które powinny być łatwo dostępne oraz bezpłatne dla społeczności lokalnych (koszty prywatnej pomocy specjalistycznej są bardzo często poza zasięgiem rodzin). Podejście w tych placówkach powinno być holistyczne obejmujące szeroki kontekst życia dziecka (rodziny, rówieśników, szkoły) – mówi Maciek Skura, podsumowując obecną sytuację diagnozowania i leczenia młodych ludzi w zakresie zdrowia psychicznego.
Podkreśla on również, jak ważne jest otwieranie poradni i dbanie o zdrowie nie tylko fizyczne.
– Traktujmy powstanie takiej poradni jako PREWENCJĘ i odpowiedź na realia, w jakich funkcjonujemy. Będzie realną ochronę życia oraz zdrowia dzieci i młodzieży (statystyki prób samobójczych dzieci i młodzieży przerażają, było ich 2139 w 2023 roku według KGP). Poradnie Zdrowia Psychicznego (tam, gdzie ich nie ma) są brakującym ogniwem sytemu wsparcia lokalnego, do którego należą na przykład psycholodzy szkolni, lekarze rodzinni, pomoc społeczna, stowarzyszenia, fundacje oraz inne instytucje (wspólna współpraca = lepsze działania pomocowe). Tworzenie takich poradni jest inwestycją w zdrowie przyszłych pokoleń, która może znacząco poprawić jakość życia młodych ludzi, a tym samym całego społeczeństwa. Pełnią też rolę edukacyjną zwiększając świadomość społeczną na temat zdrowia psychicznego oraz dają wsparcie dla rodziców i nauczycieli. Bez świadomych dorosłych rozumiejących potrzeby dzieci i młodzieży skutecznie im nie pomożemy – dodaje Maciek Skura.
Napisz komentarz
Komentarze