Korzyści bycia przedsiębiorcą
Bycie przedsiębiorcą niesie za sobą szereg istotnych korzyści i są one w stanie przyciągnąć uwagę osób poszukujących niezależności (zwłaszcza w kontekście zawodowym oraz finansowym).
Ludzie biznesu mogą cieszyć się samodzielnością. Właściciele firm są w stanie samodzielnie decydować o kierunku prowadzonego podmiotu gospodarczego, wyborze docelowych klientów i stosowanych strategii biznesowych. Niezależność pozwala im realizować własne pomysły bez konieczności dostosowywania się do wymagań przełożonych.
Dołączenie do grona przedsiębiorców zwykle pozwala zainteresowanym na generowanie większych dochodów (względem m.in. pracy na etacie). Właściciele firm są w stanie zarabiać tyle, ile zysku przyniesie ich przedsięwzięcie, a wkład w pracę przenosi się bezpośrednio na zyski finansowe. Dla wielu to wystarczający argument sam w sobie.
Inny atut to elastyczność czasu pracy. Możliwość samodzielnego ustalania godzin pozwala dobrze balansować między życiem zawodowym z prywatnym. Chociaż prowadzenie firmy wymaga dużego zaangażowania, to dowolność w planowaniu dnia może znacznie upraszczać radzenie sobie z codziennymi oraz osobistymi obowiązkami i zadaniami.
Trzeba też wspomnieć o poczuciu spełnienia. Budowanie czegoś własnego od podstaw i dalsze obserwowanie progresu podmiotu gospodarczego to doświadczenie, które zapewnia ogromne zadowolenie. Wielu przedsiębiorców uważa, że to lepsze niż duże zarobki; szybkie realizowanie celów potrafi skutecznie motywować do realizowania dalszych działań.
Powodów, dla których warto stać się biznesmenem, można wymieniać niemalże w nieskończoność. To droga dla indywidualistów, którzy nie boją się samodzielności.
Wyzwania i ryzyka związane z prowadzeniem firmy
Zainteresowani tematem prowadzenia firmy powinni wiedzieć, że bycie przedsiębiorcą wiąże się nie tylko z korzyściami, ale również pewnym ryzykiem i koniecznością sprostania codziennym wyzwaniom. Nie każdy będzie w stanie cieszyć się wysokimi dochodami od razu po wystartowaniu biznesu.
Ludzie biznesu muszą nauczyć się najpierw, skąd czerpać potrzebną im wiedzę. Przydatne okażą się np. serwisy branżowe, a jeden z nich można znaleźć pod adresem internetowym http://mambiznes.pl/ – dostępne są tam liczne poradniki oraz aktualności mogące wzbudzić zaciekawienie początkujących przedsiębiorców.
Wiedza nabyta m.in. w ramach wspomnianych stron internetowych pozwoli przedsiębiorcom radzić sobie z aspektem niepewności finansowych, obecnością rywali branżowych, a nawet wysokim poziomem stresu ze względu na odpowiedzialność – to właśnie z tym muszą zmagać się wytrwali biznesmeni chcący osiągać spektakularne sukcesy branżowe. To spore obciążenie, aczkolwiek zdecydowanie warte korzyści, na które mogą liczyć te osoby, którym uda się zostać przy swoim.
W kontekście wyzwań należy wspomnieć też o początkowych trudnościach w budowaniu marki i zaufania wśród klientów. Nowe firmy często muszą walczyć o rozpoznawalność. Proces ten bywa czasochłonny oraz wymaga znacznych nakładów finansowych na kwestie marketingowe.
Wymagane cechy i zdolności dla przedsiębiorców
Czy przedsiębiorcą może stać się każdy? Niekoniecznie. To ścieżka kariery przeznaczona dla osób:
- proaktywnych;
- wytrwałych;
- komunikatywnych;
- kreatywnych;
- przywódczych;
- lubiących ryzyko (ale nie nadmierne).
Mile widziane bywają także zdolności analityczne. Przedsiębiorcy muszą umieć analizować dane, oceniać wyniki finansowe i decydować na podstawie twardych faktów. Biznesmeni o ścisłych umysłach są w stanie poprawnie interpretować wiadomości rynkowe, co pomaga im w strategicznym planowaniu oraz zarządzaniu zasobami podmiotu gospodarczego.
Przedsiębiorcy muszą czasem ryzykować, ale nie powinni robić tego w nieprzemyślany sposób. Skuteczni biznesmeni zawsze są świadomi istotnych zagrożeń i potrafią je odpowiednio minimalizować.
Od czego rozpocząć proces założenia firmy?
Osoby ostatecznie zdecydowane o otworzeniu firmy powinny poznać wszystkie kroki potrzebne do wykonania tego zadania. Szczegółowe – i zwykle bezpłatne – poradniki na ten temat znaleźć można na wspomnianych witrynach sieciowych, które poruszają tematykę prowadzenia własnych podmiotów gospodarczych. Naprawdę warto czerpać z nich wiedzę.
W dużym skrócie zainteresowani powinni rozpocząć od wymyślenia nazwy, stworzenia biznesplanu, zgłoszenia podmiotu w CEIDG i założenia rachunku bankowego dla firm. Dobrym pomysłem wydaje się także uprzednie wykonanie analizy SWOT (ang. Strenghts, Weaknesses, Opportunities, Threats), która pozwoli sprawdzić, czy podmiot gospodarczy ma szansę na sukces.
Skąd pozyskać środki potrzebne do finansowania przedsiębiorstwa?
Zainteresowani założeniem firmy mogą zrezygnować ze zrealizowania tego pomysłu ze względu na wysokość kosztów przedsięwzięcia – zupełnie niepotrzebnie. Środki potrzebne do sfinansowania przedsiębiorstwa da się zdobyć za pomocą kilku różnych metod.
Po pierwsze, można oszczędzać. Po drugie, jeżeli czas nagli, to w grę wchodzi też zaciągnięcie kredytów i pożyczek. Po trzecie, niekiedy pieniądze mogą zapewnić inwestorzy prywatni, czyli tzw. aniołowie biznesu, a nawet da się je pozyskać w ramach venture capital. Wbrew pozorom teoretyczne koszty to żaden problem dla wytrwałych, zdecydowanych oraz zmotywowanych.
Podsumowując, tak, warto zostać przedsiębiorcą. Wystarczy tylko odpowiednio przygotować się do wykonania tego zadania, a potem zacząć realizować marzenia.
Napisz komentarz
Komentarze