Podczas listopadowej sesji Rady Gminy Lesznowola radni podjęli decyzję o waloryzacji obecnych opłat za odbiór odpadów. Od 1 stycznia 2025 roku zamiast 11,85 zł/m3 mieszkańcy zapłacą 14,50 zł/m3.
Dla przypomnienia w naszej gminie opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi jest określana na podstawie ilości wody zużywanej w danej nieruchomości na cele komunalne i stanowi iloczyn ilości zużytej wody i stawki opłaty za 1 m3 wody – podkreślił urząd i dodał, że to pierwsza zmiana opłaty od 2019 roku.
W przygotowanej dla mieszkańców informacji lesznowolski magistrat podał powody tej decyzji. Jednym z nich jest zwiększenie liczby kilogramów śmieci w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W 2019 roku było to średnio 428 kg na osobę, a w 2023 już ponad 480. Drugim powodem jest wzrost kosztów realizacji odbioru odpadów, który wzrósł o ok. 20%.
Wzrost kosztów odbioru odpadów
Bezpośredni wpływ na wzrost kosztów realizacji usługi odbioru i zagospodarowania odpadów mają takie czynniki jak wzrost wskaźnika inflacji oraz cen paliw, energii i płacy minimalnej. Rosnące koszty powodują, że nieunikniony jest także wzrost opłat – wyjaśniał urząd. – Biorąc pod uwagę ponad 20 proc. wzrost kosztu realizacji usługi, aby utrzymać dotychczasową samowystarczalność systemu, niezbędne jest podniesienie stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W przeciwnym wypadku brakująca kwota będzie musiała zostać pokryta ze środków budżetowych niepochodzących z opłat za śmieci, czyli podatków mieszkańców. Odbyłoby się to kosztem zrezygnowania z planowanych w gminie w przyszłym roku inwestycji.
Zestawienie procentowe odpadów
Urząd przygotował dla mieszkańców zestawienie procentowe dotyczące odpadów.
W naszej gminie wytwarzamy najwięcej odpadów zmieszanych, które stanowią ok. 55% masy wszystkich odpadów. Następne pod względem ilości są odpady zielone, stanowiące ok. 18,5%, dalej frakcje surowcowe (papier, plastik, metal i szkło, w tym zmieszane odpady opakowaniowe) – ok. 17,96% oraz gabaryty – ok. 5%. Pozostałe 9,5% stanowią: odpady bio kuchenne, zużyte opony, przeterminowane leki, baterie, itp. Koszty odbioru i zagospodarowania niesegregowanych odpadów komunalnych są najwyższe, co wynika przede wszystkim z wysokich kosztów ich zagospodarowania – podkreślił magistrat.
Mieszkańcy nie są zadowoleni z tej decyzji, czego wyraz dali w sieci, komentując wpisy na temat podwyżki.
Napisz komentarz
Komentarze