Pierwsze półki ustawiono w mikołajki. Są to niewielkie drewniane stojaczki, które zapełniane są książkami dla czytelników w różnym wieku. Książki można zabierać ze sobą do domu bezpłatnie. Można także przynosić domowe pozycje i zostawiać na półkach. Akcja jest znana i popularna na całym świecie, choć w wielu przypadkach obecna jest przede wszystkim w bibliotekach. Tym razem lesznowolska instytucja postanowiła wyjść z pomysłem poza mury bibliotek.
– Pomysł na półki bookcrossingowe to jeden z elementów, które wpisałam w projekt BLISKO. GBP w Lesznowoli otrzymała w tym 2-letnim programie na lata 2023-2024 dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury 132 tys. 400 zł do wykorzystania przede wszystkim na szkolenia dla kadr oraz działania okołoczytelnicze. Zakup półek bookcrossingowych i nazwanie ich Skarbem Smoka Lesznowolskiego był jednym z pomysłów na promocję czytelnictwa. Zakupiliśmy 4 takie skrzynki, które zostały pięknie pomalowane przez naszą czytelniczkę Izę Rególską – powiedziała nam specjalistka ds. promocji i organizacji kultury w lesznowolskiej bibliotece, Magdalena Łyszcz.
Z półkami wiąże się interesująca historia.
– Skrzynki nazywamy Skarbem Smoka Lesznowolskiego, ponieważ w godle naszej gminy jest Panna i Smok. Jako biblioteka podjęliśmy się roli promocji lokalnej legendy o Pannie i Smoku, którą napisał pan Michał Malinowski. Legenda ta ma budować lokalny patriotyzm. Na jej podstawie stworzyliśmy cykl lekcji bibliotecznych z użyciem teatrzyku Kamishibai oraz uszyliśmy stroje, w których występują podczas gminnych wydarzeń wolontariusze, będąc Żywym Herbem Gminy Lesznowola (Panną i Smokiem). Jeśli się przyjrzeć to głową Smoka jest też nasze logo czyli literka „B” jak biblioteka położona w poziomie, z której wystaje ogień Smoka – dodaje Magdalena Łyszcz.
Bookcrossingowe półki od grudnia znajdziecie w przestrzeni miejskiej gminy Lesznowola.
– Półki na bookcrossing umieściliśmy w miejscach publicznych – w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, w przychodni lekarskiej i w kawiarni. Można ich szukać w przestrzeni – planujemy w 2025 r. zwiększyć ich liczbę, więc jeśli gdzieś Państwo zauważycie Skarby Smoka, to korzystajcie! – zachęca Magdalena Łyszcz z lesznowolskiej biblioteki.
Napisz komentarz
Komentarze