O planowanej likwidacji przedszkola „Zielony Zakątek” zrobiło się głośno w mediach społecznościowych w drugiej połowie stycznia. W sieci zaczęły pojawiać się wpisy rodziców na temat planowanego głosowania podczas sesji, które dotyczyć ma likwidacji placówki. Zaniepokojeni rodzice napisali do nas w tej sprawie, przedstawiając swoje stanowisko.
– W budżecie gminy, na 2025, 17 mln zł zaplanowane jest na dofinansowanie prywatnych przedszkoli, a na obiekt państwowy, z którego korzysta 50 dzieci, pieniędzy brakuje.
Gmina tłumaczy się również tym, że za jakieś 2-3 lat wymagany będzie remont budynku (tutaj wymagany jest konserwator), na co środki raczej też się nie znajdą. W planach jest budowa nowych osiedli, na posiedzeniu rady usłyszeliśmy, że jak będzie w przyszłości potrzeba, to się wtedy pomyśli o otworzeniu nowego przedszkola, najwyraźniej wtedy znajdą się środki na nową inwestycję. Nadmienię tylko, że przedszkole stoi na pięknej, zielonej, ogromnej działce z zabytkową willą, w bardzo dobrym punkcie Konstancina – brzmi fragment wysłanego do naszej redakcji maila.
Mniej dzieci
Inna wiadomość, którą otrzymaliśmy, podkreślała przede wszystkim fakt, że rodzice i personel zostali zaskoczeni zaplanowanym na najbliższą sesję głosowaniem w sprawie likwidacji przedszkola. Faktycznie na sesji, która odbędzie się 28 stycznia, jako punkt 11 porządku obrad widnieje zapis: „Projekt uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Przedszkola nr 1 „Zielony Zakątek” w Konstancinie-Jeziornie”. W uzasadnieniu projektu czytamy:
„Zasadniczym powodem podjęcia uchwały o zamiarze likwidacji Przedszkola nr 1 „Zielony Zakątek” w Konstancinie-Jeziornie jest tendencja spadkowa liczby wychowanków w przedmiotowej placówce jak również sytuacja demograficzna w gminie Konstancin-Jeziorna tj. znaczący spadek urodzeń dzieci na terenie Gminy. (…) W związku z powyższym należy dostosować sieć przedszkoli publicznych na terenie Gminy Konstancin-Jeziorna do realnych potrzeb wynikających z zachodzących zmian demograficznych oraz związane z tym racjonalne wydatkowanie środków publicznych na realizację zadań oświatowych”.
Rodzice nie są zadowoleni z planowanego głosowania nad projektem uchwały.
– Rodzice, nauczyciele, inni pracownicy przedszkola, a co najgorsze dzieci zostały niemalże z dnia na dzień postawione przed faktem dokonanym. Od września dzieci będą rozlokowane w innych placówkach, stracą kontakt ze swoimi nauczycielkami, „ciociami” oraz kolegami i koleżankami. Wiele z tych dzieci (jak to mała istota) miało/ma problemy adaptacyjne i potrzeba im było sporo czasu, aby przyzwyczaiły się do nowego środowiska. Teraz gdy im się to udało, okazuje się, że ponownie będą musiały przechodzić przez tę stresującą dla nich sytuacje. Czemu od razu trzeba zamykać przedszkole? Czy chociażby nie można go „wygasić”, tak aby dzieci, które do niego uczęszczają, nie musiały zmieniać placówki? – dopytuje jeden z rodziców w wysłanej do nas wiadomości.
Petycja online
Rodzice postanowili nie poddawać się tak łatwo i stworzyli petycję w sprawie odrzucenia projektu uchwały.
– My, mieszkańcy Konstancina-Jeziorny, rodzice dzieci uczęszczających do gminnego Przedszkola nr 1 ,,Zielony Zakątek" w Konstancinie-Jeziornie oraz pracownicy wspomnianej placówki, mając na uwadze interes nasz, dzieci (obecnie uczęszczających, jak również uczęszczających w przyszłości) oraz pozostałej społeczności lokalnej wyrażamy sprzeciw wobec planów zamknięcia przedszkola nr 1 – brzmi wstęp w przywołanej petycji.
Rodzice uzasadniają pismo dbaniem o dobro dzieci.
– Likwidacja przedszkola nr 1 godzi nie tylko w interes rodziców, ale przede wszystkim w dobro dzieci. Przedszkole ,,Zielony Zakątek” to dla nich miejsce, w którym zbudowały relacje z rówieśnikami i kadrą wychowawczą. Każde z dzieci musiało przejść proces adaptacji, po którym zaczęły czuć się swobodnie w placówce oraz mają poczucie bezpieczeństwa do miejsca oraz kadry wychowawczej. Zmiana środowiska przedszkolnego wiąże się z przeniesieniem do innych, często przepełnionych i oddalonych od miejsca zamieszkania placówek, co może być dla wielu z nich traumatycznym doświadczeniem. Zrywając ich więzi społeczne, zostaną narażone na stres, wycofanie, trudności adaptacyjne w nowym miejscu, co może negatywnie wpłynąć na ich rozwój emocjonalny i społeczny – podkreślają rodzice.
Głosowanie nad przyjęciem lub odrzuceniem projektu odbędzie się 28 stycznia.
Napisz komentarz
Komentarze