Reklama

Czy przy piaseczyńskich szkołach jest bezpiecznie?

Wypadki z udziałem dzieci, które zmierzają do szkoły, to ostatnio często nagłaśniany temat. Czy w okolicach piaseczyńskich placówek edukacyjnych jest bezpiecznie?
Czy przy piaseczyńskich szkołach jest bezpiecznie?

Wypadki z udziałem dzieci, które zmierzają do szkoły, to ostatnio często nagłaśniany temat. Czy w okolicach piaseczyńskich placówek edukacyjnych jest bezpiecznie?

Przypomnijmy, że w październiku i styczniu na przejściu dla pieszych przy Szkole Podstawowej nr 3 w Piasecznie doszło do potrącenia uczniów. O bezpieczeństwo swoich dzieci w drodze do szkoły martwią się także rodzice z Józefosławia. Zapytaliśmy piaseczyński urząd, czy okolice szkół są bezpieczne.

– Od 2018 roku realizujemy program poprawy bezpieczeństwa przy szkołach. Tworzymy strefy uspokojonego ruchu, realizujemy skrzyżowania i przejścia dla pieszych na wyniesieniach, zmieniamy organizację ruchu wprowadzając m.in. drogi jednokierunkowe czy ograniczenia prędkości. Wyznaczamy też strefy Kiss&Ride, gdzie bezpiecznie można zatrzymać samochód i pożegnać dziecko. Inwestycje takie zrealizowane zostały już przy wszystkich naszych podstawówkach, ale oczywiście nadal monitorujemy sytuację przy szkołach. Wprowadzamy też zmiany wskazane w zleconym w 2023 r. audycie bezpieczeństwa. A jesienią 2024 r. w ramach realizacji projektu z Budżetu Obywatelskiego Gminy Piaseczno przy wskazanych szkołach pojawiły się również radarowe wyświetlacze prędkości – powiedziała nam Joanna Ferlian-Tchórzewska, Rzecznik Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno.

Pomysły na poprawę bezpieczeństwa

Przypomnijmy, że wśród pomysłów na poprawę bezpieczeństwa uczniów w rejonach szkół, są także napisy „Przejdź offline” zaproponowane przez radne Ewelinę Wójcik i Olgę Śmietanowską. Dodatkowo w listopadzie Komisja Oświaty dyskutowała nad możliwością wprowadzenia zmian, które prowadzić mogą do lepszej widoczności przejść dla pieszych przy placówkach edukacyjnych. Pomysłów na wyróżnienie jest kilka. Wśród nich są te najprostsze – napisy przed przejściami zwracające uwagę na bliskość szkoły – lecz także bardziej kreatywne – w tym kolorowe pasy na przejściach czy aktywne znaki drogowe.

Niestety, czasem nawet kilka usprawnień nie pomoże – tak jak w przypadku wypadku w styczniu, gdy rodzic postanowił przejść z dziećmi na czerwonym świetle dla pieszych, uznając, że nie jedzie żadne auto. Złamanie przepisów doprowadziło do wypadku. Sytuacja miała miejsce przy Szkole Podstawowej nr 3.

– Przy SP nr 3, gdzie w ostatnim czasie miało miejsce niebezpieczne zdarzenie z udziałem dziecka, analizujemy możliwość wprowadzenia dodatkowych zmian w organizacji ruchu. W miejscu zdarzenia działa sygnalizacja świetlna, więc przy stosowaniu się do obowiązujących przepisów zarówno przez pieszych, jak i kierowców, przejście powinno być bezpieczne – podkreśla Joanna Ferlian-Tchórzewska.

Edukacja

Gmina prowadzi też akcje edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

– Oczywiście poza inwestycjami w infrastrukturę drogową, realizujemy też działania, które mają na celu edukację dzieci i młodzieży w zakresie bezpieczeństwa drogowego. Każdego roku we wrześniu Straż Miejska w Piasecznie wraz z Komendą Powiatową Policji w Piasecznie prowadzi przy szkołach akcję „Bezpieczna droga do szkoły”, strażnicy miejscy odwiedzają również szkoły i przedszkola i wspólnie z nauczycielami prowadzą lekcje, wykorzystując m.in. miasteczko rowerowe. Urząd Gminy przygotowuje również filmy edukacyjne, przypominające najważniejsze zasady poruszania się po drogach oraz ulotki skierowane głównie do rodziców – dodaje Rzecznik Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno.

Czytaj także:
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama