Przypomnijmy, że o powołanie Gminnej Rady ds. Zdrowia Psychicznego wnioskowała do burmistrza Radna Justyna Szczypińska-Piotrowska.
– Zwracam się z wnioskiem o powołanie Gminnej Rady do spraw Zdrowia Psychicznego, jako kluczowego organu doradczego i koordynacyjnego, który podejmie działania na rzecz poprawy zdrowia psychicznego mieszkańców naszej gminy. Jest to odpowiedź na rosnący kryzys zdrowia psychicznego, który dotyka zarówno dzieci i młodzież, jak i dorosłych – zaapelowała radna Justyna Szczypińska-Piotrowska.
Podczas styczniowej sesji zapowiedziano, że rada powstanie po feriach. Z informacji, które udzielił nam Burmistrz Gminy Góra Kalwaria Arkadiusz Strzyżewski, wynika, że o utworzeniu takiego ciała doradczego rozmawiano już wcześniej.
– Planujemy, że rada zostanie powołana na początku marca. Rozmowy na temat tego organu trwają od września minionego roku, kiedy to jej pomysłodawca Patryk Hałajczak, psycholog i członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego zwrócił się do burmistrza o powołanie takiego zespołu, a następnie dołączyli do rozmów państwo Dominika i Kacper Dobkowscy (Dominika – psycholog specjalny, Kacper – Fundacja Nic Niemożliwego, społecznicy). Przez ten czas powstał regulamin określający cele i zasady działania rady – powiedział nam Burmistrz Gminy Góra Kalwaria Arkadiusz Strzyżewski.
Skład rady
W skład rady wejdą przedstawiciele wielu środowisk. Będą to m.in. przedstawiciele oświaty, służb medycznych, specjaliści z zakresu zdrowia psychicznego, lecz także reprezentanci rodziców czy seniorów.
(1).png)
– Poprzez swoje doświadczenie zawodowe będą mogli wnieść wkład merytoryczny nie tylko w diagnozę sytuacji społecznej w zakresie zdrowia psychicznego, ale być także przekaźnikiem działań podejmowanych przez radę i samorząd gminy – dodał Burmistrz.
Radna Justyna Szczypińska-Piotrowska, po otrzymaniu odpowiedzi na swoją niezależną od rozmów prowadzonych przez Arkadiusza Strzyżewskiego interpelację zapytała o możliwość współpracy z radą.
– Liczę na konstruktywną współpracę i uwzględnienie mojej osoby w składzie rady jako naturalnego przedłużenia podjętej przeze mnie inicjatywy. Moje zaangażowanie w tę sprawę, poparte rozmowami ze specjalistami oraz znajomością potrzeb mieszkańców, czyni mnie idealnym łącznikiem między środowiskiem eksperckim, władzami gminy a społecznością lokalną. Moja obecność w radzie zagwarantuje ciągłość działań, transparentność oraz skuteczne uwzględnienie wszystkich głosów w procesie podejmowania decyzji – napisała w dalszej korespondencji z Burmistrzem radna.
Burmistrz poinformował radną, że powstał już regulamin rady. Wygląda na to, że Justyna Szczypińska-Piotrowska nie zostanie członkiem tego organu.
– Prace nad powołaniem Społecznej Rady Zdrowia Psychicznego trwają - od września ubiegłego roku odbyłem w tej sprawie kilka spotkań. Spotkania te zaowocowały m.in. wypracowaniem regulaminu pracy Rady. Co do składu osobowego tego ciała chciałbym uszanować wolę pomysłodawców i to przede wszystkim z nimi ustalić skład osobowy tak, aby Rada mogła skutecznie pracować, bez niepotrzebnych nacisków politycznych. Jesteśmy po rozmowach i szczegółowych ustaleniach także tego, jakie grupy społeczne powinny być w Radzie reprezentowane, aby spełniła ona pokładane w niej oczekiwania. Decyzję podejmiemy niebawem. Oczywiście wyrażam wolę chęci współpracy z Radą Miejską jako organem uchwałodawczym, w szczególności, jeśli takowe inicjatywy powstaną w Radzie Społecznej, a będą wymagały podjęcia stosownych uchwał Rady Miejskiej. Deklaruję też współpracę z wszystkimi innymi, którym na sercu leży zdrowie psychiczne naszych mieszkańców i zgłaszają w tej kwestii godne uwagi inicjatywy – odpisał radnej Arkadiusz Strzyżewski.
(1).png)
Zdrowie jest ważne
Jak udało nam się dowiedzieć, do zadań rady należeć będzie m.in. inicjowanie i opiniowanie działań na rzecz wsparcia mieszkańców w ich dobrostanie psychicznym, koordynowanie, monitorowanie, inicjowanie oraz opiniowanie strategii dotyczącej zdrowia psychicznego mieszkańców.
– Zdrowie psychiczne mieszkańców to kwestia, która jest dla nas bardzo istotna. Ponieważ propozycję powołanie takiego organu otrzymałem od kilku osób ze środowiska psychologów z naszej gminy, uznałem że to może być dobry sposób na wyjście naprzeciw problemom, które coraz częściej dotykają mieszkańców gminy, a także próba podjęcia skutecznych działań profilaktycznych w zakresie dobrostanu psychicznego naszych mieszkańców. Cieszy mnie fakt, że z takim pomysłem przychodzą do mnie mieszkańcy, chcą wspólnie z włodarzami zmierzyć się z tym wyzwaniem i społecznie pracować na rzecz innych - mówi Arkadiusz Strzyżewski, burmistrz Góry Kalwarii.
Napisz komentarz
Komentarze