Mikołajki połączone z ceremonią otwarcia nowego przedszkola dzieci z pewnością zapamiętają na długo.
Temat przeniesienia się Samorządowego Przedszkola Integracyjnego w Górze Kalwarii ze starej placówki przy ulicy Dominikańskiej do nowoczesnego budynku przy ulicy gen. Józefa Bema przewijał się już od kilku miesięcy. Początkowo przedszkole miało być gotowe przed wakacjami, jednakże konieczne było wprowadzenie poprawek. Ostatecznie dzieci rozpoczęły naukę w nowym miejscu pod koniec listopada.
– Z wielką radością informujemy, że dnia 21 listopada 2016 roku przenosimy się do nowej placówki przy ulicy gen. Józefa Bema 1 – poinformowało Samorządowe Przedszkole Integracyjne na swojej stronie na Facebooku. Oficjalne otwarcie przedszkola nastąpiło zaś 6 grudnia.
W mikołajki do nowej placówki przedszkola zawitali między innymi: biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski, Wicestarosta Powiatu Piaseczyńskiego Arkadiusz Strzyżewski, Burmistrz Tarczyna Barbara Galicz, a także najważniejsi urzędnicy w gminie Góra Kalwaria. Zgromadzeni zostali przywitani przez dzieci piosenką, po czym powitała ich również dyrektor przedszkola Jolanta Wolska. Później swoje przemówienie wygłosił Burmistrz Gminy Góra Kalwaria. Przedstawił on historię dążenia do budowy przedszkola. Mimo wielu trudności udało się doprowadzić inwestycję do końca.
– Witam Państwa na tej niezwykłej uroczystości otwarcia Samorządowego Integracyjnego Przedszkola w Górze Kalwarii. Projektu tak długo oczekiwanego przez naszych mieszkańców, ale również tak bardzo potrzebnego, który ma tak piękną, chociaż trudną, historię budowy. Dzisiejszy dzień ma dla mnie wyjątkowe znaczenie. Wyjątkowe z kilku powodów. Dla maluchów na pewno ten dzień jest wyjątkowy, bo dzisiaj jest dzień św. Mikołaja. Mikołaj przyszedł do Was z takim pięknym prezentem, jakim jest przedszkole. Zbudowaliśmy piękne przedszkole, chociaż ta budowa nie była łatwa. Jak wszyscy pamiętacie, o budowie mówiło się od kilkunastu lat. Była to wielka potrzeba, bo przedszkole funkcjonowało w starym budynku, który w swoim założeniu miał funkcjonować tylko 20 lat, a w sumie służył dzieciom blisko 40. I mimo wielu trudności, również priorytetów w naszej gminie, jeśli chodzi o wydatki, w roku 2011 za akceptacją rady miejskiej podjęliśmy jakże ważną decyzję o budowie tego przedszkola – powiedział Dariusz Zieliński. – Ja od samego początku byłem przekonany, że ta inwestycja, chociaż bardzo trudna, wymagająca dużych nakładów finansowych, wejdzie w etap realizacyjny i będzie służyła najmłodszemu pokoleniu – mówił burmistrz. – Dzisiaj oddajemy tę piękną przestrzeń, ten piękny budynek, który mam nadzieję, że będzie służył przez długie lata, ale ten budynek jest tylko budynkiem. Najważniejsze jest to, żebyśmy w tej przestrzeni umiejscowili właściwe wartości, treści. Myślę, że tą wartością największą są te kochane maluchy, dla których właśnie to przedszkole zostało wybudowane – dodał.
Następnie głos zabrała dyrektor placówki, która opowiedziała nieco o samym przedszkolu. Obecnie posiada ono 6 grup. W budynku mieści się kuchnia z zapleczem magazynowym, znajdują się piękne sale, a w następnym roku ma tu powstać żłobek.
Po wystąpieniach i uroczystym rozwiązaniu wstęgi budynek został poświęcony przez biskupa, a goście zostali zaproszeni na występ artystyczny w wykonaniu najmłodszych.
Nowy budynek z pewnością przez długie lata będzie służył dzieciom. A co z poprzednim obiektem? Wykorzysta go Szkoła Podstawowa Nr 2 w Górze Kalwarii.
– Po oficjalnym przekazaniu budynku przedszkola pod zarząd dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 2 i po dostosowaniu sal dydaktycznych (między innymi odpowiedniej wielkości stoliki i krzesła) i gabinetów specjalistycznych do potrzeb edukacyjnych szkoły planowane jest przeniesienie tam 5 oddziałów (2 oddziały „0”, 2 klasy pierwsze i 1 klasa druga). Mam nadzieję, że nastąpi to na początku stycznia 2017. Przeniesienie 5 oddziałów do budynku przedszkola spowoduje zlikwidowanie zmianowości dla klas pierwszych i drugich, obowiązkowe zajęcia dla tych klas będą zaczynały się o godzinie 8.00 i kończyły około godziny 12.00, dodatkowo zajęcia opiekuńcze będą odbywać się w bardziej komfortowych warunkach – zwiększy się liczba pomieszczeń świetlicowych, to samo dotyczy zajęć specjalistycznych i nauczań indywidualnych (polepszenie warunków i możliwości lokalowych). Dzięki tym działaniom około 200 uczniów klas młodszych będzie pracowało w systemie jednozmianowym – powiedział nam dyrektor szkoły Robert Kornberg.
Reklama
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze