Nadchodzący rok został ogłoszony Rokiem Rzeki Wisły. Tydzień temu odbyło się w Warszawie seminarium na temat działań związanych z mazowieckim odcinkiem Wisły. Na spotkaniu nie zabrakło tematu naszego Urzecza.
We wtorek 13 grudnia, w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, odbyło się seminarium „Wiślany Okrągły Stół”, które jest realizacją „Strategii Rozwoju Turystyki w Województwie Mazowieckim na lata 2014–2020”. Rozmawiano na nim o znaczeniu Wisły dla gospodarki turystycznej oraz możliwościach wykorzystania jej zasobów.
– Nasze działania prowadzimy w trzech obszarach. Pierwszym jest historia, kultura i dziedzictwo narodowe, na którym możemy się opierać i budować współczesną, obecną tożsamość. Drugi to turystyka i rekreacja, czyli obszar wolności i swobody nad tą rzeką. Natomiast trzeci obszar tworzą natura i ekologia, czyli to, co w Wiśle jest obecnie najcenniejsze i najbardziej doceniane w całej Europie – powiedział prezes Fundacji Rok Rzeki Wisły Robert Jankowski.
Na spotkaniu był także obecny Dariusz Falana, dyrektor Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii, który przedstawił prezentację pt.: „Urzecze. Wisła od strony kultury”. Opowiedział o symbiozie człowieka z naturą oraz o roli i istocie rzeki dla tego terenu. O tym co się udało zrobić od 2010 roku dla promocji Urzecza, np. zareklamować oryginalną kuchnię tego mikroregionu, rozpropagować działalność zespołów ludowych, zorganizować duże festyny rodzinne, w tym Flis Festiwal w Konstancinie i Zielone Świątki w Górze Kalwarii, oraz m.in. wydać książki i kolorowanki doktora Łukasza Maurycego Stanaszka, odkrywcy Urzecza. Opowiedział także, czego się nie udało zrobić oraz planach na przyszłość. W planach są m.in. bindugi, przystanie, karczmy, Park Kulturowy Nadwiślańskiego Urzecza w Kępie Okrzewskiej oraz ścieżka rowerowa po Urzeczu.
– Ścieżka ma okalać 6 nadwiślańskich gmin, czyli Konstancin, Górę Kalwarię, Otwock, Karczew, Wawer i Wilanów – powiedział nam Dariusz Falana po seminarium. – 4 z nich już zabezpieczyły środki na dokumentację takiego projektu (w zasadzie tylko Wawer i Wilanów jeszcze tego nie zrobiły). Nie jest on wcale taki prosty, bo ścieżka przechodzić będzie np. po obszarach Natura 2000, ale jesteśmy pełni nadziei – tłumaczy nam dyrektor Ośrodka Kultury.
– Wiślany Okrągły Stół to dopiero początek. Chcemy zainicjować spotkania ludzi, którzy są związani z wodą i chcą z nią zrobić coś dobrego. Na dzisiejszym seminarium pokazujemy zarówno dziedzictwo kulturowe Wisły, możliwości jej rozwoju, jak również to, co już się dzieje na Wiśle. Po tym spotkaniu, na przełomie stycznia i lutego, odbędą się warsztaty we wszystkich subregionach województwa mazowieckiego – powiedziała zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki UMWM Izabela Stelmańska.
Co czeka nasz powiat w Roku Rzeki Wisły? W Konstancinie kolejna edycja Flis Festiwalu, w Górze Kalwarii na pewno Zielonych Świątek na Urzeczu.
– 14 lipca będziemy gościć uczestników Międzynarodowego Spływu Wisłą Vistuliada, który trwać będzie od 1 lipca do 5 sierpnia i będzie spływał od źródła Wisły do jego ujścia, czyli 900 km. Na jeden z noclegów zatrzymają się w Górze Kalwarii – mówi nam Dariusz Falana. – Rozmawiamy także jako Urząd Miasta w Górze Kalwarii z organizatorami spływu kajakowego od Sandomierza do Włocławka, czyli organizacją Kajaki i Młodzież – dodaje.
O imprezach związanych z Rokiem Rzeki Wisły, które mają się odbyć na terenie naszego powiatu, będziemy Państwa informować.
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze