Odnosząc się do mojej wypowiedzi zacytowanej w tekście pod tytułem „Dom Zośki kupi gmina?” („PP” nr 128), chciałabym zatrzeć wrażenie, że wniosek o zdjęcie projektu uchwały z porządku obrad był wymierzony „przeciwko” zakupowi domu Zośki. Przeciwnie – miał na celu uratowanie tematu, gdyż było duże ryzyko, że uchwała przepadnie.
Temat jest dla radnych nowy, bo do tej pory Gmina nie była weń oficjalnie zaangażowana. Głównie z powodu ceny jaka wówczas została przedstawiona – 1,5 mln zł – nieadekwatnej do faktycznej wartości nieruchomości składającej się z 2 370 m2 działki i małego, liczącego 120 m2 powierzchni użytkowej drewnianego i niefunkcjonalnego domku (wpisanego do rejestru zabytków i wymagającego remontu, którego koszt jest szacowany na około 1 mln zł). Dopiero operat szacunkowy i negocjacje z właścicielem urealniły kwotę do 750 tys. zł. Pamiętajmy też, że do tej pory nie został wypracowany i przedstawiony żaden pomysł na przeznaczenie tego obiektu.
Dlatego przed podjęciem decyzji należy gruntowniej rozpoznać sprawę, zastanowić się nad przeznaczeniem nieruchomości i poszukać innych niż budżet gminy zewnętrznych źródeł sfinansowania jej zakupu, remontu i zagospodarowania. Odsunięcie terminu dało nam czas na zebranie i przedstawienie kompleksowej informacji, która ułatwi sceptykom czy niezdecydowanym podjęcie decyzji.
Sytuacja dzisiaj:
Co do zakupu to: A) oczekujemy na wyznaczenie terminu spotkania z Miastem Stołecznym Warszawa, które jest organem prowadzącym Muzeum Powstania Warszawskiego, i które chcielibyśmy namawiać do partycypacji w kosztach zakupu; B) równolegle zainteresowanie (samodzielnym bądź wspólnym?) zakupem wyraziła Chorągiew Warszawska, z którą planujemy odbyć spotkanie w styczniu.
Co do remontu, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, poinformowało nas o możliwości jego sfinansowania do nawet 80% kosztów. Oczywiście warunkiem jest własność.
Niezależnie od powyższego Burmistrz powołał zespół ds. Domu Zośki, którego zadaniem będzie dalsze pilotowanie projektu, a szczególnie:
wypracowanie programu funkcjonalno-użytkowego dla budynku – założeniem jest urządzenie tu Izby Pamięci Szarych Szeregów (w ew. współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego, które – na razie nieoficjalnie – zadeklarowało możliwość urządzenia stałej ekspozycji oraz organizowania okolicznościowych eventów) oraz Harcówki. Ponadto, w myśl założenia, że obiekt powinien być ogólnodostępny i służyć wszystkim mieszkańcom, rozważane jest zorganizowanie świetlicy seniora, czyli miejsca spotkań, którego tak bardzo w Zalesiu brakuje.
Przygotowanie i przeprowadzenie procedury planistycznej pod kątem przyszłego sposobu użytkowania nieruchomości – konieczna jest zmiana funkcji z obecnej mieszkaniowej na usługi oświaty i kultury.
Negocjacje z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków co do ew. możliwości zmian wewnątrz zabytkowego budynku – chodzi o likwidację wewnętrznych ścian działowych, co poprawiłoby funkcjonalność budynku.
Po rozpoznaniu wszystkich możliwości i przygotowaniu kompletu informacji – styczeń/luty – temat zostanie ponownie przedstawiony Radzie Miejskiej.

Napisz komentarz
Komentarze