Województwo mazowieckie pracuje nad uchwałą antysmogową, dwie z sześciu naszych gmin prowadzą już pomiary jakości powietrza. To efekt nagłośnienia problemu smogu w mijającym sezonie zimowym. Co dalej?
Smog nie jest wcale nowym problemem.
Niska emisja to problem znany od średniowiecza
Jak pisze Peter Brimblecombe w „Attitudes and Responses Towards Air Pollution in Medieval England”, już Edward I w 1307 roku zakazał używania w piecach i kominkach morskiego węgla, ponieważ ten potwornie truł powietrze. Nie jest więc prawdą, że smog pojawił się nagle. Od 1307 r. zmieniło się jednak wiele. Nie dość, że ktoś mierzy ilość szkodliwych substancji w powietrzu, to wielu z nas na swoich telefonach ma zainstalowane aplikacje, które cały czas pokazują pomiary z najbliższej stacji. Dalej jednak palimy w piecach węglem.
Dlatego w czasie mrozów zanieczyszczenie powietrza w miejscowościach letniskowych jak Otwock czy Konstancin było czasem większe niż w centrum zakorkowanej Warszawy.
Aktualnie jakość powietrza w powiecie piaseczyńskim (wg pomiarów z Konstancina i Lesznowoli) jest dobra. W Warszawie już niekoniecznie. Przed weekendem stacje w okolicach centrum pokazywały, że powietrze jest bardzo złe, czyli w zasadzie trujące.
– Uchwała antysmogowa powstanie jeszcze w tym roku – informuje marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. – Pilnie potrzebne są rozwiązania systemowe ze strony rządu, dalsze zaangażowanie samorządów, ale i samych mieszkańców – dodaje.
Uchwała antysmogowa wskaże m.in. jakie paliwa będą mogły być stosowane, a które zostaną ograniczone. Obecnie trwa analiza stanu środowiska w regionie. Do połowy lutego samorządy miały przekazać ankiety dotyczące działań podejmowanych na ich terenie w celu ochrony powietrza. Trwa też pozyskiwanie informacji niezbędnych do przeprowadzenia inwentaryzacji urządzeń grzewczych m.in. wykorzystujących węgiel.
Gminy powiatu także zauważają ten problem
– W planach zagospodarowania przestrzennego dla zabudowy jednorodzinnej całkowicie wyklucza się możliwość wykorzystania paliw stałych jako źródła ciepła, natomiast przy realizacji zabudowy wielorodzinnej obligatoryjne jest jej podłączenie do miejskiej sieci cieplnej – informuje nas wydział ochrony środowiska z gminy Piaseczno. – W celu likwidacji już istniejących emitorów od 2014 roku udzielana jest z budżetu gminy dotacja do zakupu kotłów gazowych, gazowo-olejowych, olejowych oraz urządzeń grzewczych elektrycznych, natomiast od 2016 roku udzielana jest dotacja na realizację inwestycji związanych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. W tym roku również można skorzystać z obu ww. dotacji – informuje nas dalej WOŚ.
Gmina Konstancin-Jeziorna umieściła na swoim terenie stację pomiaru jakości powietrza, a gmina Lesznowola w 10 punktach na terenie całej gminy zainstalowała sensory pomiaru powietrza.
Gminy realizują także szereg inwestycji pozwalających na oszczędność energii w budynkach użyteczności publicznej oraz komunalnych tj. audyty energetyczne, termomodernizacje obiektów oraz modernizacje ich źródeł ciepła.
Mimo że największym winowajcą smogu jest ewidentnie niska emisja, transport samochodowy też ma szkodliwy wpływ na jakość powietrza. Dlatego tak ważne jest, aby gminy budowały ścieżki rowerowe i szeroko współfinansowały komunikację miejską, autobusową i kolejową, oraz budowały parkingi przy węzłach przesiadkowych.
Reklama
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze