Do 15 marca br. właściciele nieruchomości powinni dostać decyzję o wymiarze podatku, jednakże wielu mieszkańców jeszcze go nie dostało, a ci, którzy już otrzymali, mają wątpliwości, jak go poprawnie zapłacić.
6 lutego zaczęła się w gminie wysyłka decyzji podatkowych na 2017 r. Zgodnie z informacjami z Urzędu Gminy decyzje winny być doręczone do 15 marca.
Mimo upływającego terminu wielu mieszkańców informuje, że nie dostało jeszcze decyzji o podatku. W związku z problemami z dostarczaniem przesyłek pocztowych w naszym powiecie (pisaliśmy o tym w ostatnim numerze Przeglądu – ,,Blokada poczty”), mieszkańcy obawiają się, że jeśli nie dostaną decyzji do 15 marca i nie uiszczą do tego terminu pierwszej raty podatku, będą zobowiązani do zapłaty odsetek za zwłokę.
Osoby, które z kolei otrzymały już decyzję o podatku od nieruchomości, informują, że mimo posiadania wspólnej (najczęściej ze współmałżonkiem) nieruchomości, każdy ze współwłaścicieli otrzymał odrębną decyzję na tę samą nieruchomość, a z uzasadnienia i pouczeń zawartych w piśmie nie wynika, kto ma zapłacić jaką część podatku.
W związku z pojawiającymi się wątpliwościami Gmina poinformowała na swojej stronie internetowej, że jeżeli ktoś nie otrzyma w terminie decyzji o podatku, jest proszony o kontakt z Referatem Realizacji i Egzekucji Podatków Urzędu Gminy Lesznowola, tel. (22) 70 89 215 lub (22) 70 89 195, jednocześnie w takiej sytuacji termin uiszczenia podatku będzie liczony dopiero od momentu uzyskania decyzji.
Urzędnicy wyjaśniają także, że jeżeli nieruchomość stanowi przedmiot współwłasności (także małżeńskiej), wówczas decyzję o wymiarze podatku doręcza się zgodnie z obowiązującym przepisami prawa wszystkim współwłaścicielom odrębnie. Również w sytuacji, gdy współwłaścicielami są małżonkowie. Nie wystarczy wymienić w decyzji obojga małżonków, konieczne jest jej doręczenie każdemu osobno. Oznacza to, że każdy z małżonków solidarnie odpowiada za zobowiązania podatkowe, a więc zapłata w całości podatku przez jednego ze współwłaścicieli (jednego małżonka) powoduje, że drugi współwłaściciel nie jest zobowiązany do uiszczenia podatku. Pomimo zatem dwóch odrębnych decyzji kwota do zapłaty jest jedna.
Reklama
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze