Sergiusz Muszyński chce wymóc na samorządzie, aby zmienił nazwę LO przy Chyliczkowskiej. Temat ciągnie się od wielu miesięcy.
W numerze 130. PP, w grudniu ubiegłego roku, opisaliśmy starania wiceprzewodniczącego Rady Powiatu, Sergiusza Muszyńskiego, o zmianę nazwy Liceum Ogólnokształcącego im. I Dywizji Kościuszkowskiej. Według niego nazwa ta wpisuje się w założenia ustawy dekomunizacyjnej.
W swojej interpelacji pisał: „I Dywizja Kościuszkowska została utworzona w 1943 roku decyzją Państwowego Komitetu Obrony Związku Radzieckiego. Stanowiła część wojsk Związku Sowieckiego, a nie Polski, co podkreśliły władze RP na uchodźctwie w specjalnym oświadczeniu. Dowódcą I Dywizji Kościuszkowskiej był gen. Zygmunt Berling, uznany przez rząd RP na uchodźctwie, za zdrajcę oraz skazany przez sąd polowy zaocznie na karę śmierci. Żołnierze służący w tej dywizji składali przysięgę dochowania wierności Związkowi Sowieckiemu oraz zachowania braterstwa broni z Armią Czerwoną”.
Nie dla wszystkich historia Dywizji jest jednoznaczna. W artykule z grudnia podaliśmy przykład Tadeusza Sosińskiego, który w swojej książce „Przez życie pod wiatr” pisze, że wielu żołnierzy, którzy nie dostali się do Armii Andersa i zostali przez rząd RP na uchodźstwie pozostawieni sami sobie na bocznicach kolejowych w drodze do miejsc rekrutacji, trafili do I Dywizji. On sam w 1940 r. został z rodzicami i siostrą deportowany w głąb ZSRR, dlatego też „nie zdążył” do Armii Andersa, odmówił przyjęcia sowieckiego obywatelstwa, za co trafił do więzienia, po czym dotarł do formującej się w Sielcach I Dywizji Kościuszkowskiej.
Kwestię nazwy miał ocenić IPN. Na stronie Instytutu widnieją nazwy do zmian i te, które są błędnie uznawane za konieczne do zmiany. I Dywizji nie ma do tej pory ani w pierwszej ani w drugiej grupie, chociaż wg IPN do zmiany kwalifikuje się kilka armii, batalion i korpus.
Sergiusz Muszyński wraz z Michałem Grzesło wystosowali 20 lipca br. kolejną interpelację do przewodniczącego Rady Powiatu, Włodzimierza Rasińskiego, w sprawie zmiany patrona IV LO. Tym razem uzasadnieniem jest nowelizacja ustawy dekomunizacyjnej, podpisana przed prezydenta Andrzeja Dudę 17 lipca br., a dokładniej punkt, z którego wynika, że za jednostki organizacyjne uważa się przede wszystkim szkoły i ich zespoły.
Według radnych nowelizacja oraz wspomniany punkt kończą spór, czy ustawa dotyczy także szkół. Wątpliwości od początku wzbudza jednak sama nazwa, a nie to gdzie jest ona zamieszczona. W końcu jeszcze w ubiegłym roku Franciszek Zubrzycki przestał być patronem szkoły w Baniosze.
Czy I Dywizja Kościuszkowska przestanie być patronem „Chyliczkowskiej”? Według radnych samorząd powiatowy ma na to czas do października 2018 r.
Napisz komentarz
Komentarze