Od października będą obowiązywać nowe wymagania dla kotłów na paliwo stałe.
Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 5 września. Pomoże ono samorządom w walce ze smogiem, bo dzięki nim znikną z domów piece, tzw. kopciuchy, czyli pozaklasowe paleniska. To one w dużej mierze odpowiadają za niską emisję.
– Przepisy, które zaczną obowiązywać od 1 października 2017, dotyczą kotłów od 0 do 500 kW, czyli tych używanych w gospodarstwach domowych oraz małych i średnich zakładach – podaje Polska Agencja Prasowa.
Walka ze smogiem w aglomeracji warszawskiej jest bardzo ważna. Aglomeracja znalazła się w niedawno opublikowanym w Monitorze Polskim obwieszczeniu Ministra Środowiska, jako jedna z aglomeracji i miast, w których wartość wskaźnika średniego narażenia na pył zawieszony PM 2,5 przekroczyła w ubiegłym roku wartość pułapu stężenia ekspozycji. Czyli była powyżej wartości dopuszczalnej.
– Nowe prawo nakłada na wprowadzających do obrotu kotły stosowanie wymagań konstrukcyjnych mających wpływ na poziom emisji tlenku węgla, organicznych związków gazowych oraz pyłu, jak również zakaz stosowania rusztu awaryjnego – tłumaczy PAP. – Zgodnie z rozporządzeniem kotły wyprodukowane przed 1 października 2017 r. będzie można wprowadzić do obrotu i do użytkowania do końca czerwca 2018. Ma to pozwolić na sprzedaż i instalację kotłów, które zostały wyprodukowane jeszcze przed wejściem w życie tej regulacji.
Rozporządzenie w sprawie wymagań dla kotłów nie rozwiąże problemów ze smogiem, chociaż tak jak wyżej wspomnieliśmy, pomoże samorządom w walce z nim. Najważniejszym rozporządzeniem, które ma mieć duży wpływ na jakość powietrza w Polsce, jest to, które przygotowuje Ministerstwo Energii o jakości paliw. Kiedy to nastąpi? Oby jak najszybciej.
Województwo mazowieckie jest w trakcie prac nad uchwałą antysmogową.
– Obecnie trwa analiza i opracowanie uwag i wniosków zgłoszonych w trakcie trwania konsultacji społecznych – informuje nas Biuro Prasowe Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Napisz komentarz
Komentarze