Z komina na posesji przy ul. Granicznej 35 w Nowej Iwicznej wydobywa się czarny, śmierdzący dym. Mieszkańcy się skarżą, gmina kontroluje, a śmierdzący problem pozostaje.
Charakterystyczny komin przy ul. Granicznej 35 jest dobrze znany okolicznym mieszkańcom. Czarny, śmierdzący dym wychodzący często z tego komina, skutecznie uprzykrza im życie. Mieszkańcy wielokrotnie alarmowali gminę o tym problemie.
Gmina Lesznowola informuje, że pracownik Referatu Ochrony Środowiska i Rolnictwa po zgłoszeniach telefonicznych mieszkańców przeprowadzał kontrolę posesji w zakresie spalania materiału grzewczego w piecu węglowym w dniach 7 listopada 2014 r., 14 grudnia 2016 r. , 20 lutego 2017 r. i 4 grudnia 2017 r. Wszystkie kontrole były niezapowiedziane. We wszystkich dniach kontrola wykazała, że w piecu węglowym spalany jest węgiel i drewno. Nie stwierdzono spalania odpadów.
Jednak wyniki kontroli nie uspokajają mieszkańców, którzy uważają, że może i właściciel ma odpowiednie ,,kwity na paliwo”, ale coś musi być nie w porządku, tylko kontrole tego nie jeszcze nie wykazały.
– Nie wiem czy mnie to pociesza… Chyba wręcz przeciwnie, bo ilość pyłów, czyli tego, co powoduje smog, widać gołym okiem. Póki można tak smrodzić zgodnie z prawem, to raczej nie warto wywalać pieniędzy na te wszystkie czujniki. Po co mierzyć coś, na co nie mamy wpływu? – komentuje Pani Daria na forum mieszkańców Mysiadła.
Teoretycznie uchwała antysmogowa, przyjęta pod koniec października 2017 r. przez sejmik Województwa Mazowieckiego, mogłaby pomóc rozwiązać problem. Sęk w tym, że zgodnie z uchwałą właściciele tzw. kopciuchów, czyli kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają odpowiednich wymogów mają jeszcze 5 lat na ich wymianę. Z kolei dopiero od 1 lipca br. nie będzie wolno spalać mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z ich wykorzystaniem, węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm oraz paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20 proc. (np. mokrego drewna).
Napisz komentarz
Komentarze