Stowarzyszenie Dobra Wola podpisało porozumienie z Politechniką Warszawską w sprawie budowy inteligentnych domów w ramach Farmy Dobrej Woli.
20 lutego prof. Janusz Walo, Prorektor ds. Studenckich PW, i prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób Upośledzonych Umysłowo „Dobra Wola” Jacek Zalewski podpisali porozumienie o współpracy w ramach realizacji projektu.
O innowacyjnym projekcie farmy inteligentnych domów dla osób z niepełnosprawnościami pisaliśmy wiele razy. Prezentowaliśmy również makietę 3D, którą stworzyli studenci Politechniki Warszawskiej.
Na pomysł Farmy wpadł Jacek Zalewski, prezes Dobrej Woli oraz tata niepełnosprawnego Kuby. Rodzice niepełnosprawnych osób stoją w Polsce przed nie lada wyzwaniem. Po śmierci opiekunów dzieci, a raczej już dorosłe osoby, które nie są w stanie zająć się sobą samodzielnie, trafiają często do domów pomocy społecznej lub do szpitali psychiatrycznych.
– Członkowie zespołu projektowego Farmy Dobrej Woli wykorzystują technologię domów inteligentnych w połączeniu z ideą projektowania uniwersalnego oraz ekologicznego w celu powołania do życia ośrodka, w którym osoby z niepełnosprawnościami znajdą dom, opiekę specjalistów i trenerów oraz dostosowaną do swoich możliwości pracę – informuje Biuro ds. Promocji i Informacji Politechniki Warszawskiej. – Projekt zyskał wsparcie z Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży w ramach programu Przedsiębiorcza Młodzież. W grudniu 2017 r., podczas finałowej gali programu, zaprezentowana została makieta wykonana technologią druku 3D, prezentująca wstępne założenia ośrodka.
Ośrodek ma powstać w gminie Chynów. W Janowie powstaną mieszkania, a miejsca pracy będą zlokalizowane w Watraszewie.
W projekt zaangażowało się 10 organizacji studenckich, tj. Koło Naukowe (KN) Gospodarki Przestrzennej, KN Systemy Inteligentnych Budynków, KN Druku 3D, KN Wentylacji i Klimatyzacji, KN Zrównoważonych Systemów Budowlanych, Studenckie KN Magazynowania Energii, Studenckie KN Energetyki Niekonwencjonalnej, KN Ciepłownictwa i Ogrzewnictwa, Stowarzyszenie Studentów GEOIDA, studenci Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej oraz KN Architektury Krajobrazu ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
Zakończenie projektu planowane jest już w czerwcu.
Politechnika Warszawska objęła nad przedsięwzięciem patronat honorowy.
– Każdego, kto chciałby pomóc w realizacji Farmy Dobrej Woli i przez to pomóc w wybudowaniu innowacyjnego ośrodka dla osób niepełnosprawnych, zachęcamy do wpisania w formularzu PIT numeru KRS 0000256560 z dopiskiem „Farma Dobrej Woli” – mówi Krystian Cyganek, koordynator projektu.
Napisz komentarz
Komentarze